Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Makléři si na burzovní panice namastili kapsy

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | foto: Shutterstock

PRAHA Pražská burza hlásí několikanásobný nárůst obchodů. Makléřské firmy, které zprostředkovávají obchodování s akciemi na burze, tak zažívají nebývalé žně. Ať už nervózní investoři své cenné papíry prodávají nebo nakupují, pro ně to znamená zisk.

"V posledních dnech bylo na burze ještě rušněji než v době výprodejů během finanční krize v roce 2008. Příjem z poplatků díky tomu dramaticky rostl," řekl David Nový z makléřské firmy Atlantik.

"Objemy obchodů jsou proti běžnému období až pětinásobné a tomu odpovídají i poplatky, které makléřské společnosti inkasují," doplňuje hlavní makléř společnosti Brokerjet Martin Urban.

Částky jsou zahaleny tajemstvím
Sumy, které za zprostředkovávání obchodů na burze inkasují, makléřské společnosti nechtějí sdělovat. Jejich zástupci tvrdí, že by mohly konkurentům odhalit počty klientů, které si firmy pečlivě chrání.

Platí ale, že poplatky makléřských firem jsou odvislé od celkové hodnoty obchodů. Jejich sazby se pohybují od 0,1 procenta do zhruba jednoho procenta ceny nakupovaných či prodávaných akcií.

INFOGRAFIKA


Čím větší je hodnota obchodu, tím nižší je poplatek účtovaný makléřem. Rozhodující pro výši poplatku je také to, jestli investor makléře využívá pouze ke zprostředkování obchodu, nebo od něj čerpá i investiční doporučení.

Klíčový je příjem z poplatků
V úterý se na pražské burze uskutečnily obchody v hodnotě kolem pěti miliard korun. Z toho vyplývá, že za jediný den si 14 makléřských firem aktivně obchodujících na pražské burze přišlo na desítky milionů korun. Poplatky z obchodů na pražské burze přitom tvoří kolem dvou třetin tržeb brokerů. Zbylou třetinu získávají makléři za zprostředkování obchodů na zahraničních burzách.

Příjem z poplatků je pro makléřské firmy klíčový. "Je to pro nás hlavní příjmový kanál. Primárně žijeme z poplatků," uvedl šéf firmy Patria Online Radim Krejčí.

Až do srpna obchody stagnovaly
Obchodování na pražské burze až do začátku srpna v podstatě stagnovalo. Příjmy makléřských firem se postupně snižovaly. Ještě 1. srpna dosáhla celková hodnota obchodů na pražském trhu 915 milionů korun.

V úterý 9. srpna se hodnota obchodů vyšplhala přes pět miliard korun. "Až do úterka lidi převážně prodávali, pak začali nakupovat," řekl Urban. Podle Nového byl propad cen akcií během úterka tak velký, že přiměl mnoho investorů začít opět nakupovat. "Investoři usoudili, že již příliš neriskují," řekl Nový.

Včera hodnota obchodů sice klesla na 3,88 miliardy korun, i tak je ale oproti běžným měsícům zhruba čtyřnásobná. Makléři odhadují, že mimořádný objem obchodování by mohl přetrvat do konce srpna. "Pohyby na trzích vytvářejí nové investiční příležitosti pro klienty a přitahují i pozornost lidí, kteří se prozatím s investováním do akcií nepotkali," uvedl obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

Do obchodování se mohou zapojit i ti, kteří levné akcie v tomto týdnu nakupovali. Mohou chtít rychle vydělat na opětovném růstu cen akcií. Makléři doufají, že lukrativní srpen by mohl výrazně vylepšit jejich celoroční výsledky. Obávají se ale odlivu investorů, který by pro ně byl z dlouhodobého hlediska nepříznivý. "Prodejní vlna a panika na trzích všeobecně vede k nižší chuti investorů investovat," řekl makléř společnosti BH Securities Martin Štěpán.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...