Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Makléři z Wall Street se už otřepali. Do práce se opět vozí vrtulníky

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | foto: Shutterstock

NEW YORK Podle toho, jak roste počet zájemců o lety helikoptérou z New Jersey na Manhattan, to vypadá, že bankéři na Wall Street vyhlížejí konec krize.

Co mohou vrtulníku bankéřům nabídnout?

Společnost Liberty Helicopters zákazníkům slibuje, že jim ušetří až 14 hodin týdně, které by jinak strávili v autě popojížděním v kolonách. Víkendový provoz spustila firma minulý týden a od příštího měsíce chce začít létat i ve všední den. Při jedné cestě dlouhé 32 kilometrů poletí až šest pasažérů najednou nad sochou Svobody, ostrovem Governors Island a mostem Verrazano Narrows Bridge. Vrtulníky budou startovat na Port Monmouth v New Jersey a přistávat na heliportu nedaleko Wall Street.

Podle pilota a viceprezidenta charterového dopravce Liberty Helicopters Patricka Daye má firma po měsíci reklamní kampaně téměř 150 potenciálních klientů, převážně z řad bankéřů a makléřů na Wall Street.

Podle nezávislého konzultanta v oblasti dopravy Roberta Grotella tento zájem ukazuje, do jaké míry se již Wall Street vzpamatoval z hospodářské krize. "Když se ekonomice nedaří, bývá firemní letecká doprava jednou z prvních věcí, která je tím dotčena, a je to také obvykle jedna z posledních věcí, která se vrací, když krize pomine," vysvětluje Grotell.

Firemní klienti tvoří podle něj přibližně třetinu klientely vrtulníkové dopravy v oblasti New Yorku, která v roce 2009 meziročně poklesla až o 30 procent.

To potvrzuje i Jeff Smith, předseda odborové organizace pilotů vrtulníků Eastern Region Helicopter Council. Uvádí, že nezaměstnanost mezi piloty helikoptér v New Yorku loni vzrostla na 35 procent. To je podle jeho slov nejvíce za 14 let, kdy se působí v tomto odvětví. Kromě rostoucího zájmu mezi finančníky o dopravu pomocí helikoptér svědčí o oživení i jejich rostoucí bonusy. Výše bonusů na zaměstnance u tří největších firem na Wall Street minulý rok ve srovnání s rokem 2008 vzrostla o 18 procent.

Na kolik vyjde cesta do práce?

Jednosměrný osmiminutový let jednou ze šesti helikoptér Eurocopter AS350, které Liberty provozuje, vyjde zákazníka na 139 dolarů (více než 2600 korun) ve všední den a na 99 dolarů (1870 korun) o víkendu. Ve srovnání s tím stojí jednosměrná jízdenka na přívoz z Atlantic Highlands v New Jersey sice jen 23 dolarů, ale cesta jím trvá minimálně hodinu. "Čas jsou pro obchodní komunitu peníze a helikoptéry jsou stroje času," je přesvědčen Matt Zuccaro, prezident obchodní skupiny Helicopter Association International v Alexandrii ve státě Virginia.

Konec krize podle vrtulníků? Již v létě

Day věří, že by se objem vrtulníkové dopravy mohl dostat již v létě na úroveň před krizí. Podle předpokladů by měla firma na každém plně obsazeném letu vydělat 200 dolarů. "Lidé si začínají rezervovat své helikoptéry na léto už nyní, což je dříve, než tomu bylo v minulých letech," libuje si Day.

Podle odboráře Jeffa Smithe přitom nemá Liberty Helicopters se svou službou denního dojíždění žádného přímého konkurenta. Ostatní helikoptérové charterové firmy, které působí v New Yorku, nabízejí cesty na letiště nebo do vzdálenějších končin ostrova Long Island.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....