Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Makléři z Wall Street se už otřepali. Do práce se opět vozí vrtulníky

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | foto: Shutterstock

NEW YORK Podle toho, jak roste počet zájemců o lety helikoptérou z New Jersey na Manhattan, to vypadá, že bankéři na Wall Street vyhlížejí konec krize.

Co mohou vrtulníku bankéřům nabídnout?

Společnost Liberty Helicopters zákazníkům slibuje, že jim ušetří až 14 hodin týdně, které by jinak strávili v autě popojížděním v kolonách. Víkendový provoz spustila firma minulý týden a od příštího měsíce chce začít létat i ve všední den. Při jedné cestě dlouhé 32 kilometrů poletí až šest pasažérů najednou nad sochou Svobody, ostrovem Governors Island a mostem Verrazano Narrows Bridge. Vrtulníky budou startovat na Port Monmouth v New Jersey a přistávat na heliportu nedaleko Wall Street.

Podle pilota a viceprezidenta charterového dopravce Liberty Helicopters Patricka Daye má firma po měsíci reklamní kampaně téměř 150 potenciálních klientů, převážně z řad bankéřů a makléřů na Wall Street.

Podle nezávislého konzultanta v oblasti dopravy Roberta Grotella tento zájem ukazuje, do jaké míry se již Wall Street vzpamatoval z hospodářské krize. "Když se ekonomice nedaří, bývá firemní letecká doprava jednou z prvních věcí, která je tím dotčena, a je to také obvykle jedna z posledních věcí, která se vrací, když krize pomine," vysvětluje Grotell.

Firemní klienti tvoří podle něj přibližně třetinu klientely vrtulníkové dopravy v oblasti New Yorku, která v roce 2009 meziročně poklesla až o 30 procent.

To potvrzuje i Jeff Smith, předseda odborové organizace pilotů vrtulníků Eastern Region Helicopter Council. Uvádí, že nezaměstnanost mezi piloty helikoptér v New Yorku loni vzrostla na 35 procent. To je podle jeho slov nejvíce za 14 let, kdy se působí v tomto odvětví. Kromě rostoucího zájmu mezi finančníky o dopravu pomocí helikoptér svědčí o oživení i jejich rostoucí bonusy. Výše bonusů na zaměstnance u tří největších firem na Wall Street minulý rok ve srovnání s rokem 2008 vzrostla o 18 procent.

Na kolik vyjde cesta do práce?

Jednosměrný osmiminutový let jednou ze šesti helikoptér Eurocopter AS350, které Liberty provozuje, vyjde zákazníka na 139 dolarů (více než 2600 korun) ve všední den a na 99 dolarů (1870 korun) o víkendu. Ve srovnání s tím stojí jednosměrná jízdenka na přívoz z Atlantic Highlands v New Jersey sice jen 23 dolarů, ale cesta jím trvá minimálně hodinu. "Čas jsou pro obchodní komunitu peníze a helikoptéry jsou stroje času," je přesvědčen Matt Zuccaro, prezident obchodní skupiny Helicopter Association International v Alexandrii ve státě Virginia.

Konec krize podle vrtulníků? Již v létě

Day věří, že by se objem vrtulníkové dopravy mohl dostat již v létě na úroveň před krizí. Podle předpokladů by měla firma na každém plně obsazeném letu vydělat 200 dolarů. "Lidé si začínají rezervovat své helikoptéry na léto už nyní, což je dříve, než tomu bylo v minulých letech," libuje si Day.

Podle odboráře Jeffa Smithe přitom nemá Liberty Helicopters se svou službou denního dojíždění žádného přímého konkurenta. Ostatní helikoptérové charterové firmy, které působí v New Yorku, nabízejí cesty na letiště nebo do vzdálenějších končin ostrova Long Island.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!