Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Malajsijské aerolinky mají naději. Stát do nich napumpuje miliardy

Malaysia Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malaysia Airlines | foto: ČTK

KUALA LUMPUR Tragédiemi stíhané Malaysia Airlines mají šanci na přežití. Do aerolinek se chystá razantně vstoupit malajsijský stát a zachránit ji od blížícího se krachu. Po dvou haváriích z posledního půl roku klesla tržní hodnota firmy o 40 procent.

Ačkoliv na neštěstích svých dvou letů patrně malajsijské aerolinky nenesou vinu, tragédie je odsoudily k téměř jistému krachu. Malaysia Airlines jsou navíc dlouhodobě ve ztrátě.

Nyní se však objevila malá naděje. Do firmy chce razantně vstoupit státní investiční společnost Khazanah Nasional. Plánuje koupit zbytek akcií a dostat tak dopravce pod plnou státní kontrolu. Počítá s investicí v přepočtu za devět miliard korun.

Malajsijský stát nyní drží 69 procent prodělečné společnosti, zbytek se obchoduje na burze. Investiční společnost plánuje zásadní řez. Dá se předpokládat rušení ztrátových linek nebo propouštění zaměstnanců.

PSALI JSME:

Aktuální situace společnosti je neudržitelná. První letadlo MH370 ztratila v březnu při letu do Pekingu, druhé s označením MH17 pak nyní v létě po sestřelu nad východní Ukrajinou.

Tržní hodnota Malaysia Airlines po těchto tragédiích klesla o 40 procent. Zákazníci začali hromadně rušit své rezervace – jen v Číně firmy zaznamenala úbytek téměř dvou třetin pasažérů. V květnu pak přiznala, že za první tři měsíce roku prodělala 138 milionů dolarů.

Dluhy a příliš mnoho lidí

Analytici se shodují na tom, že plné převzetí “prokletých“ aerolinek je správným krokem.

"Je to citlivý krok směrem k potřebnému a důkladnému zákroku," řekl podle stanice BBC investiční manažer Christopher Wong, který působí ve společnosti Aberdeen Asset Management Asia.

Problémů, které budou muset noví investoři řešit, bude víc než dost. Letecký analytik Shukor Yusof z firmy Endau Analytics upozorňuje hlavně na dluhy, prodělečné linky nebo přezaměstnanost.

"Co se týče úspěchu celé akce, jsem skeptický. Nejsem si jistý, že vyřeší základní problémy, jimiž tyto aerolinky trpí,“ řekl Yusof.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...