7. března 2018 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Malé a střední české firmy nejčastěji mimo EU vyvážejí do USA, na druhém místě je Rusko

Menší a střední čeští podnikatelé vyvážejí nejčastěji do USA a Ruska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Menší a střední čeští podnikatelé vyvážejí nejčastěji do USA a Ruska. | foto: Shutterstock

PRAHA Největším neunijním trhem malých exportérů není Rusko, ale Spojené státy. Od roku 2013 vzrostl objem exportu do Spojených států o 27 procent. Na druhém místě exportních destinací následuje Rusko, kam ale export menších podniků klesl za stejnou dobu o 29 procent. Největší procentuální nárůst objemu vývozu za posledních pět let ovšem zaznamenaly Mexiko (+106 procent) a Izrael (+96 procent).

Informace vyplývají z analýzy Asociace malých a středních podniků ČR a České exportní banky.

Spojené státy americké tak sesadily z první pozice žebříčku Rusko. Podobně Čína odsunula na čtvrté místo Turecko. „Malé a střední firmy se stále častěji pouštějí do vývozů mimo region EU. Dosahují tam poměrně dobré přidané hodnoty, což znamená, že se jim vyplatí i relativně menší objemy exportů a podniky si tím rovněž diversifikují riziko závislosti na blízkých trzích,“ uvedl předseda asociace Karel Havlíček.

Česká exportní banka loni překonala rekord ve financování vývozu malých a středních podniků, když s nimi uzavřela 100 smluv v objemu 552 škoda milionů Kč. Víc než polovina (54 procent) podpořeného exportu směřovala mimo Evropu.

„Menší české firmy loni ukázaly, že dokážou vyvážet i na trhy, které jsou dosud ve statistikách tuzemského exportu popelkami. Exportní banka loni poprvé ve své historii financovala český vývoz do zemí jako jsou Bahrajn, Katar, Peru či Kyrgyzstán,“ dodal ředitel ČEB Karel Bureš.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.