12. ledna 2012 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Malé fotoaparáty bojují s chytrými mobily o život

Smartphone (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smartphone (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Foťáky připojené na internet, 3D snímky nebo fotoaparáty s operačním systémem. Tak se chtějí bránit velcí výrobci fotoaparátů stále sílící konkurenci chytrých telefonů. Ty totiž rychle vyřazují ze hry jejich největší byznys – malé levné digitální foťáky.

Zatímco drahé profesionální zrcadlovky si fotografičtí nadšenci pořád kupují, zájem o malé digitální "kompakty" rychle klesá. Právě tyto přístroje však tvoří svým výrobcům největší zisky.

Za klesající prodej můžou chytré telefony. Ty mají totiž zabudované stále kvalitnější nástroje pro focení i natáčení videa a klasické digitální foťáky a kamery vytlačují ze světového trhu, který má objem sedm miliard dolarů.

INFOGRAFIKA:

FOT

Výrobcům digitálních fotoaparátů jako Canon nebo Olympus klesají tržby a tradiční výrobce foťáků, firma Kodak, je dokonce po 130 letech fungování na hranici bankrotu. Jak zjistila americká analytická společnost NPD, podíl fotek pořízených mobilním telefonem vzrostl loni ze 17 na 27 procent, zatímco u obrázků pořízených klasickým digitálním fotoaparátem klesl z 52 na 44 procent.

Jen ve Spojených státech loni klesl počet prodaných digitálních fotoaparátů o 17 procent na 12 milionů kusů. Za stejnou dobu se ale prodalo 95 milionů kusů chytrých telefonů.

ČTĚTE TAKÉ:

Toho, že kvůli smartphonům klesá prodej fotoaparátů, si všimli i čeští obchodníci. "Stále větší část zákazníků využívá fotografických schopností chytrých telefonů," potvrzuje šéf elektrořetězce Datart Pavel Sláma a dodává, že dnes chytré telefony nabízejí záznam obrazu ve vyšším rozlišení, a směle tak konkurují takzvaným kompaktním fotoaparátům.

"Fakt, že digitální foťáky vytlačují chytré telefony, vnímáme. Oproti roku 2010 totiž klesl v loňském roce prodej těchto přístrojů o 20 procent," potvrzuje Jitka Součková, marketingová ředitelka internetového obchodního domu Kasa.cz.

Na vině je především fakt, že fotoaparáty v chytrých mobilech mají stále dokonalejší optiku a umožňují fotit a natáčet video v dost vysokém rozlišení. Chytré telefony jsou navíc přímo propojené s internetem a sociálními sítěmi. Jejich majitel tak může fotky rychle posílat přátelům, sdílet na Facebooku nebo upravovat v nejrůznějších mobilních aplikacích.

Co chystají výrobci?

FOT

Velcí fotovýrobci jako Sony, Canon nebo Samsung se však snaží svůj podíl na trhu zachránit. Vědí, že aby udrželi krok s výrobci smartphonů, jenom dobré fotografické vlastnosti už nestačí. I proto usilovně přemýšlejí, jaké služby majitelům digitálních fotoaparátů nabídnout, aby v konkurenci chytrých mobilů obstáli.

V blízké budoucnosti nás tak čekají odolnější přístroje se zabudovanou GPS navigací, která umožní přesně označit a pojmenovat místo, kde byl snímek pořízen. Samozřejmostí by tak již brzy měly být fotoaparáty, které budou umět přehrát snímky do počítače nebo televize bezdrátově, a foťáky s wi-fi připojením k internetu.

Fotka tak půjde stejně jako v případě chytrých mobilů jednoduše odeslat přátelům nebo umístit na sociální síť. Právě takové přístroje představil včera na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas jeden z předních výrobců, společnost Samsung. Řadu označil jako Smart a slíbil, že spojení se sítěmi bude stejně snadné jako přes Bluetooth.

Další z velkých fotovýrobců, společnost Sony, pak zase pracuje na rozšíření 3D snímků, Olympus pak v Las Vegas představil nový model TG-320, který je voděvzdorný i páduvzdorný.

Další z velkých výrobců, firma Canon, vsadila u kompaktů hlavně na design a zoom. Na veletrhu firma představí dva nové přístroje řady Ixus. Model 500 HS by měl být nejtenčím kompaktem s 12násobným zoomem.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.