21. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MALÍČKOVÁ: Registrace aut v EU je na minimu

Pařížský autosalon, který představí novinky všech významných automobilek, se návštěvníkům otevřel dnes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pařížský autosalon, který představí novinky všech významných automobilek, se návštěvníkům otevřel dnes | foto: Reuters

V lednu bylo v EU zaregistrováno pouze 885 tisíc nových aut. Jedná se o meziroční propad o 8,7 procenta a vůbec nejnižší lednovou hodnotu od roku 1990, kdy Evropská asociace výrobců aut tuto statistiku zveřejňuje.

V porovnání s lednem roku 2008 se minulý měsíc prodalo o třetinu méně aut. Nejhlubší propad v registracích zaznamenalo Řecko, Finsko a Nizozemí. Ani v zemích jako je Německo, Francie či Itálie, které svojí velikostí táhnou automobilový průmysl, nárůst v počtu nových vozů nenastal. Světlou výjimku představuje Velká Británie, kde počet nově zaregistrovaných automobilů vzrostl o 15 tisíc kusů. Česká republika se klesajícího trendu držela.

Nový vůz značky Škoda Auto si v lednu pořídilo 35 tisíc Evropanů, což představuje meziroční pokles o jedno procento. Ani skupině Volkswagen se v evropských zemích příliš nedařilo. Mimo Evropu se ale Volkswagenu vedlo o poznání lépe. Například v Číně táhly prodeje nových aut oslavy čínského Nového roku.

Nedařilo se ale ani francouzskému Renaultu. Ten proto nyní plánuje snížení počtu pracovních míst ve Francii o 7,5 tisíc do roku 2016. Úsporná opatření plánuje i italský Fiat, který již předloni zavřel továrnu na Sicílii. Mezi málo značek, kterým se dařilo, patřilo německé BMW. Úspěch lze přičítat novým verzím BMW řady 3 sedan a BMW X1.
Neradostná lednová čísla bohužel sráží i celoroční vyhlídky. Pro mnoho automobilek bude rok 2013 zatěžkávající zkouškou, zda se dokážou přizpůsobit recesi v Evropě a najít nové obchodní modely a odbytiště.

Jana Malíčková, analytička KB

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)