28. prosince 2012 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MALÍČKOVÁ: Vyjde opět nad Japonskem slunce?

Šinzó Abe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šinzó Abe. | foto: ČTK

O víkendu se v Japonsku konaly předčasné parlamentní volby. Předchozí vláda premiéra Jošihika Nody podala na podzim demisi. Podle očekávání vyhrála opoziční Liberálně demokratická strana (LDP), kterou vede Šinzó Abe. Z 480 míst obsadila LDP 294 a spolu se svým spojencem Nové Komeito mají dohromady dvoutřetinovou většinu, která jim může zajistit prosazení zákonů i v případě, že je Senát zamítne.

Japonsko posledních 15 let trpí deflací a spíše než o hospodářském růstu se dá mluvit o hospodářské stagnaci. Zemi navíc loni na jaře postihlo zemětřesení nedaleko jaderné elektrárny Fukušima, která musela být spolu s většinou dalších jaderných elektráren odstavena.

Co taková politická změna pro zemi vycházejícího slunce znamená? LDP podporuje jadernou energii, což se však o jejich budoucí koaliční straně Nové Komeito a názoru lidu říct nedá. Pokud by však převážil názor na omezení jaderné energetiky a energie by se musela dovážet, mohlo by to oslabit japonský jen, který je nyní příliš silný, a navrátit ekonomiku k inflaci.

Všechny politické strany se shodují, že nejdůležitější je nyní pro Japonsko vystoupit z deflace, aby mohlo začít růst. Šinzó Abe chce zavést dvou- až tříprocentní inflační cíl.
Podle včera zveřejněné zprávy agentury Reuters japonská centrální banka už tento týden uvolní měnovou politiku a zváží i zdvojnásobení inflačního cíle z jednoho na dvě procenta.

Vítěz voleb už podle agentury s šéfem centrální banky mluvil. Zasedání měnového výboru banky se koná dnes a zítra. Zatímco mírná inflace je pro ekonomiku stimulem, výraznější růst spotřebitelských cen může znehodnotit úspory, pokud jsou výnosy na těchto úsporách menší než inflace. Japonsko je právě příkladem země s vysokými soukromými úsporami.

Pokud by se však novému premiérovi povedlo dosáhnout tohoto inflačního cíle, mohlo by opět nad Japonskem vyjít slunce. Pokud by převážil názor pro omezení jaderné energetiky a energie by se musela dovážet, mohlo by to oslabit japonský jen, který je nyní příliš silný.


Jana Malíčková, analytička KB

Najdete na Lidovky.cz