4. července 2011 18:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MAN i Scania se spojí pod Volkswagenem

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

FRANKFURT Německá automobilka Volkswagen získala ve výrobci nákladních vozů MAN SE 55,9 procenta hlasovacích práv. Zajistila si tak cestu k vytvoření evropského nákladního giganta, který má vzniknout spojením MAN, švédské Scanie, ve které vlastní VW více než 70procentní podíl, a divize nákladních vozů VW.

Volkswagen upřesnil, že získal 53,7 procenta akciového kapitálu MAN, což představuje 55,9 procenta hlasovacích práv. "Volkswagen je více než potěšen výsledkem," uvedl v prohlášení generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn. Zajištěním majority se tak automobilka podle něj přiblížila ke svému cíli, vytvořit předního evropského výrobce nákladních vozů schopného konkurovat firmám Volvo a Daimler.

VW chce být největší

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se chce stát největším výrobcem automobilů na světě. Firma již pracuje na převzetí německého výrobce sportovních vozů Porsche.

MAN ztrácí svoji nezávislost po 253 letech. Firma přivítala skutečnost, že nyní bude patřit do rodiny Volkswagenu. "Spoluprací s Volkswagenem a Scanií nyní vstupujeme do nové, útočné fáze," řekl mluvčí automobilky.

Volkswagen zvýšil v polovině května svůj podíl ve společnosti MAN nad 30 procent a poté musel podle německých zákonů povinně předložit nabídku na převzetí celého podniku. VW však předložil nízkou nabídku. Jeho cílem bylo zajistit si ve firmě podíl 35 až 40 procent. Nabídka vypršela 29. června, napsala agentura Reuters.

Získáním majority si Volkswagen zajistil možnost jmenování členů do dozorčí rady, což má urychlit spolupráci se Scanií. Volkswagen chtěl kontrolu v dozorčí radě MAN převzít již minulý týden, od tohoto plánu však ustoupil po varování Evropské komise, podle které by tím porušil pravidla pro fúze.

Volkswagen by měl v příštích týdnech předložit EK formální žádost o schválení fúze. Rozhodování komise však bude zřejmě trvat několik měsíců.

Lidovky.cz, ČTK