21. srpna 2009 7:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Manažer ČEZ dostal za zneužití informací pokutu 1,7 mil. Kč

Alan Svoboda odstoupil ze své funkce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alan Svoboda odstoupil ze své funkce. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Manažer elektrárenské společnosti ČEZ Alan Svoboda má státu zaplatit pokutu 1,7 milionu korun za takzvaný insider trading s akciemi této energetické firmy. Rozhodla o tom s konečnou platností rozhodla Česká národní banka (ČNB). Svoboda tak podle deníku vrátí celou sumu, kterou si před pěti lety sporným obchodem s akciemi ČEZ vydělal. Tehdy šlo o 1,6 milionu.

Svobodovým případem se zabývaly i soudy, pražský městský soud ale letos v červenci rozhodl, že nespáchal trestný čin a kauzou se má zabývat bankovní rada ČNB jako možným přestupkem. S informací přišel deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Žalobci Svobodu vinili z toho, že v roce 2005 jako tehdejší místopředseda představenstva ČEZu zneužil vnitřní informace firmy při obchodování s jejími akciemi, aby se obohatil. Na obchodech Svoboda podle obžaloby vydělal více než 1,6 milionu korun.

Podle žalobců se tak dopustil trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, za což mu hrozil trest dva až osm let vězení. Svoboda, za kterého se již dříve postavila i firma ČEZ, před soudem obvinění odmítl.

Svobodův právní zástupce Radek Pokorný MfD řekl, že jeho klient pokutu zaplatí, ale rozhodnutí ČNB napadne správní žalobou. Podle něj je například bezprecedentní, "že se banka odmítla zabývat důkazy o Svobodově nevině z policejního spisu v trestním řízení".

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.