13. ledna 2012 22:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Manažer Teska rychle prodal akcie. Vydělal přes milion

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

LONDÝN Jeden z šéfů největšího britského řetězce Tesco prodal akcie podniku v hodnotě 202.000 liber (6,2 milionu korun) pouhý týden před tím, než oznámení o špatných vánočních prodejích srazilo hodnotu akcií Tesca o 16 procent.

Šéf britských operací firmy Noel "Bob" Robbins prodal 4. ledna 50.000 akcií. Podle listu The Guardian za ně dostal o 47.450 liber víc, než kdyby je prodal dnes odpoledne. Ve čtvrtek totiž Tesco oznámilo výsledky, podle nichž zažilo nejhorší vánoční období za několik desítek let, a akcie společnosti se propadly o 16 procent.

ČTĚTE VÍCE:

Robbins prodal akcie tři dny před "zakázaným" obdobím, kdy vedení firmy nesmí podle svých interních pravidel před zveřejněním klíčových obchodních údajů prodávat své akcie. Prodej akcií schválil šéf Teska Philip Clarke a vedení firmy se dnes za Robbinse postavilo.

Robbins měl přístup ke klíčovým údajům

"Bob Robbins prodal necelých pět procent svých akcií Tesca kvůli nezbytným rodinným výdajům," uvedl mluvčí firmy. "Jsme přesvědčeni, že Bob nevěděl v době schvalování prodeje o žádných citlivých informacích," dodal.

Podle britských předpisů ředitelé společností by neměli prodávat nebo kupovat akcie ve svých společnostech, pokud vědí o citlivých nezveřejněných informacích.

Tesco nicméně potvrdilo, že Robbins měl bezprostřední přístup ke každodenním údajům o prodejích. Nejmenovaný zdroj také potvrdil, že se podílel na debatách s dalšími vedoucím představiteli firmy o jejích neuspokojivých výsledcích v poslední době.

Mělo by Tesco svá pravidla změnit?

Podle Simona Wonga, představitele organizace sledující řízení britských firem Governance4Owner, však celá věc "nevypadá dobře, hlavně když jste šéfem operací v Británii".

I když Tesco zdůrazňuje, že Robbins jednal v rámci pravidel, podle Wonga to nestačí. "Pokud tyto společnosti tvrdí, že to je stále podle pravidel, tak si myslím, že by tato pravidla měla být změněna, protože takovéto záležitosti vyvolávají obavy a poškozují důvěru," řekl Wong.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.