1. května 2009 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Manažeři ČEZ si přišli vloni na 274 milionů

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Šéfové energetické společnosti ČEZ si loni dohromady vydělali 274 miliónů korun. To je sice o 35 miliónů méně než za rok 2007, ale méně bylo i manažerů, kteří si tuto sumu rozdělili.

Informoval o tom server iHned s odkazem na výroční zprávu společnosti. Z výroční zprávy podle serveru nevyplývá, o kolik lidí přesně jde, protože společnost zveřejňuje pouze číslo za celé vedení dohromady.

Patří sem členové dozorčí rady, představenstva, ředitelé divizí a další vybraní manažeři. V představenstvu firmy přitom zasedá šest manažerů, dozorčí rada má dvanáct členů. Čtyři ředitelé divizí pak zároveň nejsou členy představenstva. Jde tedy minimálně o 22 lidí.

Z peněz, které manažeři dostali, bylo 239 miliónů korun mzdové náklady a zbylých 35 miliónů jsou odměny. To, jak bude odměna v poměru k základní mzdě vysoká, závisí na postavení manažera.

Nejvyšší odměny tak může mít generální ředitel ČEZ Martin Roman, který si vedle svého údajně půlmilionového základního měsíčního platu, může ročně podle plnění stanovených úkolů přijít až na 21 milionů korun.

Kromě základního platu a odměn však mají manažeři ještě právo na služební auta, životní pojištění a také na nákup akcií firmy v rámci opčního programu. Každý člen širšího vedení si může pořídit určitý počet akcií za průměrnou cenu, která platila měsíc před dnem, kdy mu bylo přiděleno právo akcie na daný rok nakoupit.

Skupina ČEZ loni podle informací ČTK díky vyšším cenám elektřiny zvýšila čistý zisk o 10,7 procenta na 47,4 miliardy korun. Tržby za loňský rok stouply o čtyři procenta na 181,6 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz