22. října 2010 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Manažeři Letiště Praha pobrali odměny. Rozdělili si 100 milionů korun

Letiště Praha bude lákat turisty na reklamu na trupu letadla společnosti Smart Wings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha bude lákat turisty na reklamu na trupu letadla společnosti Smart Wings. | foto: Letiště Praha

Letiště Praha štědře odměnilo svých čtrnáct nejvyšších manažerů, jimž firma za minulý rok vyplatila celkem 100 milionů korun. To je v průměru 594 tisíc korun měsíčně pro každého manažera. Během tří let se částka vynaložená na platy zdvojnásobila a to i přes to, že zisk podniku klesl.

Informaci přinesl server iDNES.cz. Výroční zpráva státního podniku Letiště Praha, z níž platové podmínky manažerů vyplývají, nebyla ani zveřejněna na oficiálních webových stránkách, ale jen zaslána do obchodního rejstříku.

Hana ČernochováVýrazný podíl na průměrných mzdových nákladech mají odměny, jež dosáhly částky 330 tisíc korun na každého člena vedení letiště.

Celkem si čtrnáct manažerů odneslo domů 100 milionů korun. Přitom před třemi lety, kdy byl ředitelem letiště Miroslav Dvořák, si devět manažerů vydělalo 40 milionů. Platy začaly strmě růst po příchodu Hany Černochové, jíž do funkce ředitele Letiště Praha dosadil tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček.

Za vyššími odměnami jsou údajné dobré zisky letiště
Podle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové stojí za vysokými odměnami výše aktiv společnosti, jež jsou zhruba 40 miliard korun. Lagronová zdůraznila, že podnik Letiště Praha je ziskový navzdory probíhající krizi. "Důkazem dobrého řízení je i fakt, že se vedení podařilo i přes dopad krize utlumit výpadek počtu cestujících. Úroveň platů obecně vždy závisí na riziku a zodpovědnosti, které na sebe bere vedení každé firmy," sdělila Lagronová.

Šéf letiště Miroslav Dvořák uvedl, že on sám nemá ani půl milionu korun měsíčně. Podle něj se průměr zvýšil odchodem dvou manažerů, jimž bylo následně vyplaceno půlroční odstupné. Ale i kdyby oba zaměstnanci měli stejnou mzdu jako Dvořák, nesnížilo by 12 platů náklady na vedení o více než šest milionů korun.

Tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob uvedl, že výše odměn úředníci prověří.

Kasa letiště se vyprazdňuje
Vysoký zisk letiště, jímž je odůvodňován růst platů manažerů, přitom ve skutečnosti není zdaleka tak dobrý, jak je všeobecně proklamováno. V letech 2006 až 2008 sice rostl, ale loňský výsledek je slabší, než ten z roku 2006.

Překvapivý je i prudký úbytek financí letiště: v roce 2006 měl podnik na účtě 3, 6 miliard korun, loni už to bylo jen 684 milionů korun.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.