Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mánie kolem luxusních ovcí plemene ladoum v Senegalu. Beran stojí milion a půl korun

Lidé v Senegalu luxusní ovce plemene ladoum zbožňují a jsou za ně ochotni... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Senegalu luxusní ovce plemene ladoum zbožňují a jsou za ně ochotni... | foto: Reprofoto/Twitter: ADEL

Dakar „Kdybych měl 100 000 dolarů (více než 2,3 miliony korun), utratil bych je za ovce,“ říká obchodník s ovcemi Adid Seck. Takové nadšení není v Senegalu nic neobvyklého. Lidé tu ovce zbožňují. Nejen, že skvěle chutnají, jsou také symbolem společenského statusu.

Každý rok jich místní při náboženských svátcích tabaski obětují stovky tisíc (a následně je spořádají). Chudé rodiny se často zadlužují, byť je to pro jejich rozpočet zničující, jen aby si jednu ovci mohli koupit a neztratili tak svoje společenské postavení, píše britský týdeník The Economist.

Lidé v Senegalu luxusní ovce plemene ladoum zbožňují a jsou za ně ochotni...
Lidé v Senegalu luxusní ovce plemene ladoum zbožňují a jsou za ně ochotni...

Předmětem nejnovější posedlosti je obzvlášť luxusní plemeno zvané ladoum. Jsou to obrovské a majestátní ovce, berani mohou vážit tolik jako tři dospělí muži. Kupodivu však nemají vlnu (což v západní Africe nepředstavuje problém, stejně je tam na svetr příliš vedro). Některé z nich připomínají spíš malé koně než ovce.

Na to, aby je místní obětovali některému z bohů, jsou tato zvířata příliš cenná. Obchodníci je místo toho prodávají bohatým lidem, byznysmenům, náboženským vůdcům a členům vlády, kteří je opečovávají jako domácí mazlíčky. Ovce ladoum jsou tak populární, že se pro ně pořádají televizní přehlídky krásy, ve kterých se soutěží o tisíce dolarů. 

Na zemědělském veletrhu v hlavním městě Dakaru dobře zaopatřené páry zkoumají rodokmeny ovcí, ve kterých vidí investici do budoucna. Někteří obchodníci údajně dodávají ovce samotnému prezidentovi Senegalu.

Cena tohoto plemene raketově stoupá. Adid Seck koupil svoje první tři ovce v roce 2016 dohromady za 8500 dolarů (téměř 200 000 korun) a začal je množit. V současnosti odhaduje, že by mohl prodat jednoho z obrovských beranů, kterému dal jméno Kronos, asi za 70 000 dolarů (přes 1,6 milionu korun). V zemi, kde činí HDP na obyvatele asi 1000 dolarů (přes 23 000 korun), se mohou tyto ceny zdát jako čiré šílenství. Podle obdivovatelů ovcí za to však zvířata stojí.

„Dělají mi radost,“ říká Seck. „Tohle plemeno má velké charisma,“ dodává. V domě jich má nyní čtyřicet a má dva zaměstnance, kteří se o ně starají. Stejně ale tráví většinu svého času tím, že o ně pečuje. Jeho ženě to prý nevadí, protože jsou zvířata tak výnosná. Jehňata Seck často prodává za 2500 až 5000 dolarů (asi 58 až 116 tisíc korun). Doufá, že v budoucnu postaví svým ovčím kamarádům vlastní dům.

Chování takto cenných zvířat však může být nebezpečné. „Naším největším problémem jsou zloději ovcí,“ říká jiný chovatel. Jednoho dne k němu do domu prý vtrhli ozbrojení muži a sebrali mu šest ovcí v hodnotě 85 000 dolarů (téměř dva miliony korun). Je však otázkou, zda budou mít tuto cenu ještě za rok. Někteří ekonomové tvrdí, že mánie kolem ovcí plemene ladoum je odsouzená ke zkáze.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!