9. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Marihuanové dolary nesmrdí. USA řeší, jak je legálně vyprat

Rituál v podobě balení jointu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rituál v podobě balení jointu. | foto: Nick AdamsReuters

DENVER Až tři miliardy dolarů by se měly letos měly protočit v marihuanovém byznysu, který je od Nového roku legální ve státě Colorado. A pokud se nezmění zákony, budou muset všechny transakce probíhat pouze v hotovosti. Banky totiž odmítají prodejcům zřídit účty z obavy, aby nebyly vyšetřovány za napomáhání praní špinavých peněz.

Zatímco prodej konopí je podle coloradských zákonů legální, banky se musí řídit federálními zákony. A ty marihuanu řadí mezi nelegální narkotika. Obchodníci jsou tak nuceni držet desítky tisíc dolarů v hotovosti.

Podle deníku New York Times se například také musí při převozu peněz maskovat, střídat vozy a používat různé trasy, aby předešli přepadení. Platy zaměstnancům předávají obchodníci v obálkách. Bankovní pravidla se snaží obcházet zřizováním účtů na svá jména. Banky je však záhy odhalí a účet zavřou.

Na nečekaný problém tak musela zareagovat Obamova administrativa. Ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že jeho úřad brzy představí řešení, jak situaci řešit. Marihuana by sice měla zůstat nelegální drogou, banky v Coloradu ale budou moci přijímat peníze z jejího prodeje.

Marihuana v Česku

„Jde i o veřejnou bezpečnost. Velké množství hotovosti bez možnosti ji vložit do banky, to je něco, co přináší bezpečnostní rizika,“ prohlásil Holder. Ministr ale nepředstavil žádné detaily případné regulace ani kdy přesně by měla přijít.

Navíc se zdá, že možná půjde spíše jen o formu doporučení, jak by měly banky postupovat. Takové opatření ale nemá žádnou právní váhu a v případném soudním sporu by neobstálo. Zatím se tedy zdá, že banky budou i nadále odmítat zřídit prodejcům marihuany účet.

Peníze se vyperou v bankomatu

Legalizace konopí ale způsobuje i další problémy, například s bankomaty. V Coloradu je totiž mohou provozovat i fyzické osoby. Obchodníci je často mají přímo ve svých prodejnách a sami do nich doplňují hotovost.

Někteří úředníci se proto nyní obávají, že prodejci budou nový byznys s marihuanou zneužívat a přes své obchody a bankomaty začnou prát peníze, které pochází z prodeje tvrdých drog.

V baru se marihuana užívá různými způsoby. Tady Robert Badillo kouří olej z rozdrcených rostlin.

V baru se marihuana užívá různými způsoby. Tady Robert Badillo kouří olej z rozdrcených rostlin.

„Soukromé bankomaty jsou zvláště náchylné ke zneužití a praní špinavých peněz. To probíhá tak, že je bankomat naplněn hotovostí pocházející z nelegální činnosti, a ta je vybrána běžnými zákazníky,“ varuje ve svých materiálech federální vláda. Colorado ale provoz bankomatů nijak nereguluje a ani se neví, kolik jich v zemi vlastně je.

Sbírky na rozjezd marihuanového byznysu

Úředníci také řeší to, zda lidem nezakážou v obchodech s marihuanou používat platební karty, na které jim chodí sociální dávky.

Některé problémy nicméně začali obchodníci již řešit sami. Například vzniká soukromý fond, který by měl poskytovat půjčky na rozjezd nových obchodů – obejde tak banky, jež prodejcům odmítají finance poskytovat.

Najdete na Lidovky.cz