28. února 2016 15:52, aktualizováno  17:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Masarykovo křeslo se vydražilo za milion korun. Kdo je nový majitel, se neví

Křeslo prezidenta Masaryka navrhl Josip Plečnik v letech 1923–1925 pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křeslo prezidenta Masaryka navrhl Josip Plečnik v letech 1923–1925 pro... | foto: Aukční dům Sýpka

PRAHA Křeslo z prezidentské pracovny T. G. Masaryka na Pražském hradě bylo vydraženo za 1,1 milionu korun. Vyvolávací cena křesla byla 150 tisíc korun. Stolek, který byl dán do aukce, vydražen nebyl. Informovala o tom Irena Velková z aukční síně Sýpka. Aukční síň v neděli rovněž vydražila obraz Emila Filly za čtyři miliony korun.

„Velmi nás potěšil velký zájem o křeslo prezidenta Masaryka. Na sále a po telefonu se ucházelo až jedenáct zájemců. Zájem projevily i státní instituce, nový majitel křesla nám však zatím zůstává stále utajen,“ uvedla později v tiskové zprávě Velková.

Poslední ztracené křeslo z pracovny prezidenta Masaryka bylo draženo společně se stolem z Hradu. Nábytek byl dlouho pohřešován. Křeslo navrhl ve 20. letech 20. století slovinský architekt Josip Plečnik (1872-1957), který byl povolán k rekonstrukci Pražského hradu.

Obraz Emila Filly Zátiší s kukuřičným klasem.

Obraz Emila Filly Zátiší s kukuřičným klasem.

V 70. letech minulého století docházelo k rozprodávání nábytku z Hradu, dvě křesla odkoupily Klenoty Praha za 80 korun. Až do dnešní doby bylo třetí křeslo nezvěstné.

Do aukce se dostal rovněž intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Ten ale nakonec svého kupce nenašel. Stůl je z 19. století a byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V roce 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. Vyvolávací cena stolu byla stanovena na 280 tisíc korun.

Vydražen byl v neděli rovněž obraz Emila Filly s názvem Zátiší s kukuřičným klasem. Olejomalbu vytvořil Filla v roce 1924, obraz má rozměry 59,5 centimetru na 75 centimetrů a vyvolávací cena byla stanovena na 3,8 milionu korun.

ČTK