Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maso bude dražší. Po ruských požárech roste cena krmného obilí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Růst cen obilí v důsledku jeho letošní nižší sklizně patrně jen málo ovlivní cenu pečiva, více však mohou vzrůst ceny masa. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Růst cen krmného obilí bude podle něj trvalejšího rázu než zvýšení cen obilí potravinářského. Zvýšení cen budou podle Veleby brzdit obchodníci i nižší kupní síla obyvatel.

Tento fakt může mít podle šéfa agrárníků neblahý vliv na chovatele hospodářských zvířat, jejich dlouhodobě klesající stavy mohou dále klesnout a zároveň vzrůst dovozy masa.

Zvýšení cen potravin předpokládají také někteří analytici, naopak výrobci a obchodníci se k tomu příliš vyjadřovat nechtějí. Zemědělci tvrdí, že cena obilí ovlivňuje konečnou cenu pečiva pouze asi z 15 procent.

Pečivo je navíc jednou z řetězci nejčastěji využívaných druhů zboží k nalákání zákazníků prostřednictvím slevových akcí. Podle Veleby by pečivo mohlo podražit maximálně o desítky haléřů.

Na vině jsou ruské požáry

Červencový odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) mluví o osmiprocentním meziročním poklesu sklizně, Agrární komora odhaduje deseti až patnáctiprocentní snížení produkce obilí. Celosvětově nižší úroda žene ceny nahoru.

Zatímco před rokem stále v tuzemsku tuna potravinářské pšenice méně než 3000 korun, letos již cena tuny přesahuje 4000 korun. Za tunu krmné pšenice před rokem zemědělci dostali méně než 2500 korun, letos se cena pohybuje mezi třemi a čtyřmi tisíci.

Růst cen v poslední době ovlivnil zejména očekávaný výrazný pokles sklizně v Rusku, kde úrodu zdecimovalo rekordní sucho a rozsáhlé požáry.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.