21. března 2013 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Masové kuličky se vrací do obchodů IKEA. Potraviny čeká test DNA

Švédské masové kuličky řetězce IKEA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédské masové kuličky řetězce IKEA. | foto: Reprofoto

PRAHA Švédský nábytkářský řetězec IKEA obnoví v úterý 26. března v Česku po aféře s koninou prodej masových kuliček. Testy potvrdily, že výrobky, které měly být jen z vepřového či hovězího masa, obsahovaly až deset procent koniny. Firma ale nyní omezila počet dodavatelů a zpřísnila kontroly.

Prodej masových kuliček IKEA zastavila na konci února, nyní se již prodávají ve Švédsku, Dánsku a Finsku.

Česká Státní veterinární správa nalezla v únoru nedeklarované koňské maso v několika výrobcích různých firem, mimo jiné i v masových kuličkách určených pro řetězec IKEA. Ten pak zahájil vlastní prověrky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Iniciovali jsme stovky testů masových kuliček v nezávislých akreditovaných laboratořích v Německu, Švédsku i tuzemsku. Výsledky ukázaly přítomnost koňské DNA v některých výrobcích dvou šarží kuliček prodávaných v ČR. Obsah koňské DNA byl do deseti procent," uvedl Tomáš Kubík z tiskového oddělení řetězce.

IKEA proto omezila počet dodavatelů masa a zavedla analýzy DNA masa i konečných výrobků. "Je zřejmé, že IKEA Group navzdory přísným normám nedokázala splnit očekávání zákazníků. Záležitost bereme velice vážně a provádíme změny kontrolních procesů, které vedou k posílení dohledatelnosti původu surovin v celém výrobním řetězci," uvedl manažer Global IKEA Food Edward Mohr. Analýza DNA bude běžnou kontrolní procedurou, a navíc chce firma provádět pravidelné nezávislé audity.

Kam s nimi?

Firma zároveň řeší problém, co s výrobky, které byly kvůli možnému obsahu koniny vyřazeny z prodeje. "Vzhledem k tomu, že s konzumací těchto kuliček není spojeno žádné zdravotní riziko, probíhají jednání s příslušnými orgány, abychom zjistili možnosti, jak tyto masové kuličky zodpovědně využít," sdělil mluvčí české pobočky.

Aféra s koňským masem vydávaným většinou za hovězí se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Postupně se výrobky s obsahem koniny objevily v mnoha zemích Evropy včetně českého trhu.

Kuličky ale i párky nebo mandlový dort

Mandlovo-čokoládový dort IKEA.

Mandlovo-čokoládový dort IKEA.

IKEA měla kromě kuliček problémy i s dalšími produkty. V některých evropských zemích zastavila kvůli obsahu koňského masa prodej párků. Ve 23 zemích kromě ČR také v březnu stáhla z prodeje mandlový dort.

Čínské úřady v něm objevily při kontrole koliformní bakterie, které bývají přítomny ve fekáliích.

Lidovky.cz, ČTK