Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Máte koupený zájezd od Sunny Days? Chtějte peníze zpět

Moře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moře (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedné z největších cestovních kanceláří Sunny Days slunce dosvítilo. Jen do neděle jí totiž platí pojištění proti úpadku, bez něj nemůže dále fungovat. Znovu pojistit ji ale nikdo nechce. Promění se tak zřejmě v cestovní agenturu. Lidé, kteří mají již koupený zájezd, by měli dostat od cestovky peníze zpět. Pozor si ovšem musí dát ti, již mají odlétat ještě o tomto víkendu. Pokud se nedostaví k odletu, peníze jim propadnou bez náhrady.

Jestliže se Sunny Days promění v agenturu, nebude moci realizovat již prodané zájezdy. Protože to ale neznamená krach kanceláře, lidé nebudou mít nárok na proplacení již koupených zájezdů od pojišťovny. "Právě proto by měla v tomto případě cestovní kancelář sama neprodleně peníze za zaplacené zájezdy klientům vrátit," vysvětlil serveru Lidovky.cz viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Pokud ovšem Sunny Days peníze klientům nevyplatí, měli by se obrátit na soud.
Možná je i varianta, že Sunny Days se dohodne s jinou cestovní kanceláří, která převezme jejich závazky. "Tato jiná cestovní kancelář uzavře s klientem nové cestovní smlouvy, klient však musí s tímto řešením souhlasit," řekl Okamura.


Jiná je situace pro lidi, kteří mají odlétat na dovolenou ještě o tomto víkendu. Pokud se k odletu nedostaví, zájezd jim bez nároku náhrady propadne. "Do zítřka 31.1.2010 je totiž cestovní kancelář řádně pojištěna proti úpadku a je tedy ze strany klienta nutné dodržet platné cestovní smlouvy," upozornil Okamura.

Právník cestovní kanceláře Michal Kroft dnes ČTK řekl, že zájezdy, na které se ještě pojištění vztahuje, se uskuteční. Sunny Days podle něj na pondělí chystá prohlášení. Ještě zítra je plánovaný charterový let do Egypta. V této zemi je navíc v současné době asi padesátka klientů.  

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....