9. prosince 2014 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Máte pokrytí rychlým mobilním internetem? Stát zveřejnil první mapu

Mobilní síť LTE – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní síť LTE – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi mají šanci zjistit, zda jejich mobily dosáhnou na nejrychlejší síť LTE. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v úterý zveřejnil první oficiální mapu jejího pokrytí. Právě sítě čtvrté generace jsou nyní největším reklamním tahákem tuzemských operátorů.

Na stránkách ČTÚ si můžou lidé rozkliknout, jak si stojí O2, T-Mobile a Vodafone. A to i podrobně v jednotlivých pásmech - na frekvenci 1800 MHz určené pro města či 800 pokrývající především venkov.

Je to poprvé, co úřad zveřejnil úplnou mapu rychlého internetu pro všechna pásma. U Vodafonu je to především 900 MHz, kde provozuje svůj Turbo internet, pomalejší variantu LTE připojení.

PSALI JSME:

„Náš úřad použitím jednotné metodiky umožnil reálně srovnávat, jak si operátoři vedou v pokrývání Česka mobilním broadbandem. Je to první krok před uvedením vlastní měřící aplikace pro spotřebitelské měření, kterou vyvíjíme společně se sdružením CZ.NIC,“ říká Jaromír Novák, předseda ČTÚ.

V mapě je také zaneseno pokrytí 3G sítěmi na frekvencích 2100 MHz, které často dosahuje obdobných rychlostí a především se operátorům započítávají do povinnosti pokrývat Česko.

Sítě čtvrté generace - běžné v řadě evropských zemí - začínají od loňského roku pronikat i do Česka. Slouží téměř výhradně pro rychlejší běh mobilního internetu.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz