14. dubna 2011 19:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Matematik ovládl místa, kde se točí miliardy

Matematik a úspěšný byznysman Karel Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematik a úspěšný byznysman Karel Janeček | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Jeho firma obývá jen pár kanceláří na Malé Straně. Je však jedním z největších obchodníků na světových derivátových burzách. Díky počítačovému programu založeném na algoritmech, které zatím nikdo na světě nepřekonal. Jmenuje se Karel Janeček.

Z matematika Karla Janečka vyzařuje klid, až nenucenost, je soustředěný a sebevědomý, nicméně působí neagresivně – k tomu přispívá i fakt, že vypadá mladší, než je. Tvrdí o sobě, že se rád chová racionálně.

Karel Janeček

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor matematika a teorie pravděpodobnosti. Titul PhD získal na Carnegie Mellon University v americkém Pittsburgu - tam, kde získal PhD třeba loňský držitel Nobelovy ceny za Ekonomii Dále T. Mortensen. V roce 1997 založil akciovou společnost RSJ Algoritmic Trading

A že má schopnost nalézat mosty mezi teorií a praxí. V jeho případě mezi matematickými algoritmy a toky peněz. S týmem spolupracovníků vytvořil počítačový program, který hledá souvislosti v číslech z finančních trhů. Program, který je cosi jako virtuální analytik a virtuální makléř, jen je proti burzovním obchodníkům z masa a kostí mnohem rychlejší.

"A mnohem chytřejší," s úsměvem dodává Janeček.
Matematik a úspěšný byznysman Karel Janeček

Je to složitý systém, který do sebe nepřetržitě nasává obrovské množství informací z několika významných světových burzovních domů, tyto informace vyhodnocuje a rozvažuje, zda se má v daný okamžik postavit na stranu nabídky či poptávky.

Musí v každém okamžiku odhadnout správnou cenu. Zjistit, zda je daný obchod ziskový. Vyhodnotit míru rizika. A musí to všechno provést rychleji než konkurence. Rychlost je klíčová. Stejně jako všichni významní hráči, i Janečkova firma obchoduje prostřednictvím počítačů, které stojí přímo v budovách burz. 

Ondřej Formánek, Lidové noviny