21. října 2014 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

McDonald´s ničí skandál s prošlým masem. Zisk mu spadl o třetinu

Maskot restaurace Mc Donald´s. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot restaurace Mc Donald´s. | foto: 1000 Words / Shutterstock.comShutterstock

OAK BROOK (USA) Řetězec rychlého občerstvení McDonald´s prožívá těžké období. Za poslední tři měsíce mu spadl zisk o 30 procent. Restaurace poškodil skandál s prošlým masem v Číně. Musí se také potýkat s opadajícím zájmem Američanů o tento typ stravování.

Největší světové síti restaurací s rychlým občerstvením klesl čistý zisk ve třetím čtvrtletí o 1,1 miliardy dolarů, což je v přepočtu 23,8 miliardy korun.

Firmě uškodil skandál s potravinami v Číně a tuhý konkurenční boj ve Spojených státech. Společnost za tři měsíce do konce září vydělala 1,09 dolaru na akcii. Loni ve stejném období přitom činil čistý zisk 1,52 dolaru na akcii.

PSALI JSME:

Celkové tržby řetězce klesly o 4,6 procenta na skoro sedm miliard dolarů. V restauracích otevřených nejméně 13 měsíců se přitom globální tržby snížily o více než tři procenta. V oblasti zahrnující Asii ale pokles činil skoro deset procent.

McDonald’s a některé další velké řetězce rychlého občerstvení se v létě musely vypořádat se zprávami, podle nichž jim významný čínský dodavatel dodával maso s prošlou lhůtou trvanlivosti.

Na domácím trhu ve Spojených státech mezitím McDonald’s bojuje o to, aby si udržel zákazníky ve stále ostřejší konkurenci a kvůli rostoucímu zájmu lidí o jídlo, které považují za zdraví prospěšnější.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.