5. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

McDonald's v ulicích Severní Koreji? Díky diplomatičtějšímu Kimovi není utopií ani Trump Tower

V Severní Koreji by se mohly objevit první pobočky McDonald's. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Severní Koreji by se mohly objevit první pobočky McDonald's. | foto: AP

PCHJONGJANG McDonald's bude mít své pobočky možná brzo i v Severní Koreji. Severokorejský vůdce Kim Čong-un totiž otevírá brány obchodu s USA. Poté, co vůdce zmírnil svoji agresivní rétoriku a ohlásil uzavření jaderného testovacího střediska, se Severní Korea začíná zaměřovat na ekonomiku a jedná o možných investicích.

S informací, že má Severní Korea zájem o americké investice, přišel Čung-in Mun, zvláštní poradce prezidenta Jižní Koreji Mun Če-ina. „Chtějí americké investice, chtějí aby přicházely do Severní Koreji. Vítají americké sponzory a konsorcia,“ řekl poradce prezidenta Čung-in Mun pro Daily Express. Dodal, že další možností pro „modernější“ Severní Koreu je Trump Tower.

Informace o amerických investicích přišly po historickém momentu, kdy si potřásli rukou vůdce Kim Čong-un s prezidentem Jižní Koreji Mun Če-inem a započali mírový stav mezi oběma státy. Při setkání zástupci Severní Koreji uvedli, že chtějí být „normální zemí“a přitahovat podobné investice ve stylu McDonalds. 

Kim Čong-un jednal s šéfem čínské diplomacie

Čínský ministr zahraničí Wang I se v pátek v severokorejské metropoli Pchjongjangu sešel s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Kim na schůzce zopakoval, že Severní Korea „zastává rozhodný postoj denuklearizace Korejského poloostrova“. Čínský ministr zahraničí uvedl, že Čína podporuje ukončení války na Korejském poloostrově a rozhodnutí KLDR zaměřit se nyní na rozvoj hospodářství.

Schůzka čínského ministra zahraničí se severokorejským vůdcem je další ze série letošních diplomatických aktivit KLDR, která v poslední době dává najevo ochotu zastavit své jaderné a raketové zkoušky a uzavřít své jaderné testovací zařízení. 

pkPatrik Kozlík, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.