16. května 2011 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

McDonald's vymění obsluhu za automaty

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN Řetězec rychlého občerstvení McDonald's se chystá v Evropě změnit způsoby objednání jídla a placení za něj. Část pokladních v 7000 restauracích po celém regionu mají nahradit terminály s dotykovou obrazovkou, u kterých si zákazníci objednají a zaplatí kartou.

Řekl to v rozhovoru pro list Financial Times prezident McDonald's Europe Steve Easterbrook. "Objednávání jídla se nezměnilo 30 nebo 40 let," řekl Easterbrook.

Rozhodnutí o zavedení terminálů je součástí plánu, který má učinit prostředí v restauracích pohodlnější a příjemnější a přilákat zákazníky.

Čtěte také:

Firma již v rámci tohoto programu začala modernizovat provozovny, prodloužila otevírací dobu a nabídla nová menu, upozornil FT.

Mnoho maloobchodních a spotřebitelských firem v Evropě má nyní problémy se stagnací nebo poklesem tržeb. McDonald's však vykázal v prvním čtvrtletí v Evropě meziroční růst tržeb v provozovnách otevřených nejméně rok o 5,7 procenta. To byl nejvyšší růst ze tří hlavních regionů firmy.

McDonald's v Česku

Na českém trhu McDonald's působí od roku 1992. V současnosti zde provozuje 85 restaurací.

Podle Easterbrooka změny zjednoduší zákazníkům život a zlepší výkonnost. Průměrná doba transakce na jednoho zákazníka by se měla zkrátit o tři až čtyři sekundy. McDonald's obslouží denně v Evropě dva miliony zákazníků.

McDonald's však rovněž díky nové technologii získá více informací o zvycích spotřebitelů. Supermarkety a další maloobchodní firmy mají běžně informace o nákupních zvycích zákazníků, které získávají z programů věrnostních karet, dodal FT.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.