16. ledna 2009 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Medveděv: Spor o plyn už není jen rusko-ukrajinský

Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | foto: MIKHAIL KLIMENTYEV AFP

MOSKVA/BRUSEL Rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu již není záležitostí pouze těchto dvou států. Řekl to ruský prezident Dmitrij Medveděv. "Problém s dodávkami ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu překročil rámec dvoustranných vztahů," řekl Medveděv, který na sobotu svolává evropské státníky do Moskvy.

Ruský prezident ve středu při schůzce s šéfy vlád Slovenska, Bulharska a Moldavska navrhl uspořádat v sobotu v Moskvě summit, který by se pokusil vyřešit plynovou krizi a zabránit jejímu opakování. Mluvčí Evropské komise Johannes Laitenberg dnes novinářům v Bruselu řekl, že eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs a český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman jsou připraveni do Moskvy odjet.

Podle dostupných informací ovšem osud schůzky v současnosti stále závisí na Ukrajině. První podmínkou je, aby se summitu zúčastnila ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, a druhou, aby měla dostatečně silný mandát k jednání, který by neodrážel její spory s prezidentem Viktorem Juščenkem.

"Jsme připraveni hledat dlouhodobá řešení. Spoléháme na to, že ukrajinská strana projeví odpovědný přístup a naši evropští partneři napomohou nalézt nezbytné řešení, protože bohužel tento problém překročil rámec dvoustranných vztahů a oblasti práva," řekl Medveděv.

Vyřeší summit současné problémy?
Ruský plyn přestal do Evropy plynout podle něj vinou Kyjeva, který "nekorektně" a "protiprávně" zablokoval přepravu a vytvořil tak problémy řadě států. "Je to poslední a nejlepší šance (setkání, která se uskuteční v následujících dnech) pro Rusko a Ukrajinu, aby ukázaly, že mají zájem na řešení současné situace," dodal Laitenberg.

Na účast na sobotní vrcholné schůzce v Moskvě a k vyvinutí tlaku na Kyjev vybízel dnes v Moskvě také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

"Je to jedna z reálných možností, jak pohnout věc z místa. Spoléháme na to, že ti, co mají zájem řešit problém, dorazí na summit. Nic nedělat nás neuspokojuje," řekl Lavrov. "Plyn přes Ukrajinu neproudí... Nesnažíme se uspokojit osobní ambice, ale snažíme se to řešit. Jestli to někoho nezajímá, nenutíme je přijet do Moskvy, pokud to nechtějí," dodal.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu na Nový rok, protože se nedohodla s Ukrajinci na nové ceně plynu v letošním roce. O týden později v důsledku vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Evropa je dnes už více než týden bez dodávek ruského plynu, který obvykle z 80 procent proudí přes Ukrajinu a kryje asi pětinu evropské spotřeby. Z odpovědnosti za situaci se vzájemně obviňuje Moskva a Kyjev.

Lidovky.cz, ČTK