12. prosince 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Megakontrakt na iráckou ropu získaly ruský Lukoil a norský Statoil

Irácká ropná komise sleduje vhazování zapečetěné nabídky kontraktu na iráckou ropu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácká ropná komise sleduje vhazování zapečetěné nabídky kontraktu na iráckou ropu. | foto: ČTK

BAGDÁD V druhý den aukcí na rozvoj iráckých ropných polí získalo největší kontrakt konsorcium ruského Lukoilu a norské společnosti Statoil ASA. Zájem byl zejména o velká naleziště na relativně klidném jihu země; z projektů s vyšším bezpečnostním rizikem našla partnery většina. Uvedly to oficiální irácké zdroje.

Ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání uvedl, že kapacita irácké ropné těžby dosáhne 12 milionů barelů za den, až se rozeběhnou všechny projekty, o nichž nyní země jedná se zahraničními partnery. Mluvčí irácké vlády označil aukce za úspěšné.

Lukoil se Statoilem budou rozvíjet naleziště Západní Kurna-2 s kapacitou 12,88 miliardy barelů v regionu Basra. Výsledek je bravurním tahem Lukoilu, který měl pole slíbené již za režimu Saddáma Husajna, napsala agentura AP.

V pátek, během prvního dne aukcí, získalo kontrakt na rozvoj největšího nabízeného pole Madžnún konsorcium ropného koncernu Royal Dutch Shell a malajsijského státního podniku Petronas. Madžnún obsahuje podle odhadů asi 13 miliard barelů ropy a je to jedno z největších známých a jen minimálně využívaných ropných polí na světě.

Druhou mezinárodní ropnou aukci po válce z roku 2003 doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli nedávné vlně teroristických útoků v Bagdádu. Z iráckého ministerstva ropného průmyslu se tak na několik dní stala prakticky nedobytná pevnost.

ČTK, Lidovky.cz