3. dubna 2009 17:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Meinl zaplatil kauci tři miliardy korun

Známý bankéř Julius Meinl V.  je podezřelý z podvodu na investorech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známý bankéř Julius Meinl V. je podezřelý z podvodu na investorech. | foto: ČTK

VÍDEŇ Rakouský bankéř Julius Meinl dnes opustil vězení poté, co složil rekordní aukci 100 milionu euro. Meinl, který v Česku vlastnil síť maloobchodů, byl ve středu zatčen kvůli utajovanému zpětného nákupu akcií realitní společnosti Meinl European Land.

Předseda dozorčí rady rakouské Meinl Bank Julius Meinl musel před prupuštěním odevzdat pas a slíbit, že se bude soudu pravidelně hlásit. "Také se nesmí pokoušet zasahovat do vyšetřování," řekl mluvčí vídeňského soudu Christian Gneist.

Kdo je Julius Meinl

Meinl je členem významné rakouské rodiny, která začala podnikat už v roce 1862. Z počátečního prodeje kávy se společnost rozvinula do sítě maloobchodů po celém Rakousku. Tento obchodní řetězec rodina v roce 2000 prodala, Meinl ale stále v Rakousku provozuje několik kaváren a udržuje výrobu kávy. Meinl Bank vznikla v roce 1923. Do popředí zájmu rodiny se dostala až v osmdesátých letech, kdy se do jejího čela dostal tehdy teprve 23letý Julius. Ve vedení finančního domu dokázal zúročit zkušenosti získané v americké investiční bance Bear Stearns.

Státní žalobce přitom 49letého podnikatele zadržel, aby mu zabránil opustit Rakousko. Jelikož má Meinl na letišti zaparkovaný soukromý letoun, nebyl by to pro něj problém.

Julius Meinl, který se narodil v Británii, je dvanáctým nejbohatším mužem Rakouska. Potomek významné rakouské rodiny proslulé v oblasti maloobchodu a výroby kávy ale od středy plní stránky všech tamějších novin. Vyšetřování celé kauzy začalo již před 18 měsíci, spustilo ho anonymní stížnost v září 2007.

Podle měl bankéř podvodně odkoupit akcie společnosti Meinl European Land v objemu 1,8 miliardy eur (48,4 miliardy korun). „Nejzávažnějším obviněním je podvod, kterého se Meinl dopustil tím, že odkupoval akcie, aby navýšil jejich cenu,“ uvedla Michaela Schnellová, mluvčí vídeňské prokuratury.

Reuters