2. března 2012 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MENČÍK: Iracionální investoři

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Výsledková sezona na pražském trhu je v polovině a o výrazné reakce nebyla nouze. Za zmínku stojí především 17,5% propad CETV či 7,5% růst společnosti Telefónica ČR, to vše během dvou dnů po výsledcích. Tyto pohyby byly způsobeny novými, neočekávanými informacemi. Potud žádný rozpor s učebnicemi o kapitálových trzích.

Co když si však firma dva týdny před zveřejněním připraví pro investory negativní překvapení a zveřejněné výsledky jsou po 14 dnech ještě výrazně horší? Racionální investor by očekával dramatický pokles, akcionář Unipetrolu viděl pouze intradenní výkmit o -6 % a dva dny po výsledcích byl titul již jen -2 %, kde se drží i nadále.

Je to mimochodem úroveň, na které se akcie obchoduje s minimální volatilitou již od poloviny minulého roku. Jen pro názornost, Unipetrol je nejméně volatilní akcií ve Spadu v období posledních 50 i 100 dní. To u firmy podnikající v rafinerii, petrochemii a prodeji pohonných hmot nepovažuji za standardní.

Omluvou tohoto neracionálního jednání investorů může být fakt, že velká část provozní ztráty za 4. čtvrtletí je tvořena nepeněžní jednorázovou (odpisovou) položkou, případně růstem rafinerské marže, nicméně dlouhodobě jdou hlavní faktory ziskovosti proti Unipetrolu.

Kdy se investoři proberou z letargie a začnou reagovat na přísun negativních informací? S ohledem na posledních několik měsíců to nemusí přijít brzy. Možná si budeme muset počkat na květnové oznámení výsledků za první kvartál a výhledů na letošní rok, ale ani to nemusí "pomoci". Při takové rezistenci akcie na nové kurzotvorné informace je predikce vývoje ceny téměř nemožná.

Tomáš Menčík, analytik Cyrrus

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SLÉVÁRNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč