7. února 2013 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MENČÍK: Korekce, nikoli změna trendu

Premiér Mariano Rajoy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mariano Rajoy | foto: ČTK

Akciové trhy se v pondělí „nadechly“ k dlouho očekávané korekci, která ovšem neměla dlouhého trvání. Denní pokles hlavních indexů o více než dvě procenta mnoho investorů navnadil k otevírání krátkých pozic. Podle mého názoru je to prozatím zbrklé a neopodstatněné.

Pondělní propad začal až v průběhu dne, když pravděpodobně některý z velkých účastníků trhu začal ve velkém prodávat. Jako důvod byl později uváděn korupční skandál ve Španělsku a rostoucí preference Sylvia Berlusconiho v Itálii. To jsou jistě relevantní důvody k obavám, jenže to nejsou žádné novinky.

Že je možná španělský premiér Rajoy zapleten do obrovského korupčního skandálu bylo známo již o víkendu a trhy na začátku pondělního obchodování nijak dramaticky nereagovaly. A to, že Berlusconiho popularita roste, je také dlouhodobě známý fakt.
Tak či onak, výprodeje nebyly spuštěny kvůli zhoršujícímu se fundamentu. Je pravdou, že aktuální výše akciových indexů je extrémně vysoká a může v příštích týdnech vést ke krátkodobým korekcím, na změnu trendu ale prozatím nevěřím.

Spouštěcím mechanismem by mohlo být kromě klasických faktorů, jako je výkonnost americké a čínské ekonomiky či americký dluhový strop, zejména odstoupení španělského premiéra v případě jeho usvědčení z braní úplatků.

S odchodem Rajoye by Evropa ztratila styčného důstojníka v boji za ozdravění španělských veřejných financí, což by vyústilo v politickou nestabilitu v tom (z hlediska Evropy) nejzranitelnějším místě. Do té doby ale změnu trendu nečekám.

Tomáš Menčík, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!