3. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MENČÍK: Pozor: Buyback Telefóniky CR

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Během týdne se objevily spekulace ohledně nákupu vlastních akcií společností Telefónica CR, když údajně na druhé straně transakcí stojí jako prodejce její mateřská společnost Telefónica S. A. Ač to oficiálně nikdo nepotvrdil, existují důvody, proč se nad touto spekulací zamyslet.

Ukazatel dluhu k vlastnímu kapitálu španělské matky dosahuje úrovně 3,9násobku a firma dělá vše pro to, aby tuto úroveň snížila. Mimo jiné zrušila výplatu letošní dividendy, zastavila odkup vlastních akcií a prodává některá svá aktiva. Prodej části podílu v Telefónice CR by byl logický.

Prodej celého 69,4% podílu vzhledem k současným tržním podmínkám a stavu zadluženosti celého sektoru není reálný, tichý a postupný prodej akcií, kdy poptávka je zajištěna dceřinou společností, je proto nasnadě. Tím by mateřská Telefónica elegantně získala z české dcery finanční prostředky (nad rámec pravidelně vyplácených dividend) na snížení vlastního zadlužení.

 Otázkou zůstává, jakým způsobem budou buyback a dividendy financovány v příštích letech. Letos ještě Telefónica CR vystačí s hotovostí, v příštím roce by již tyto operace musela řešit dluhem, což by v dlouhodobém horizontu mohlo vést k růstu rizika pro akcionáře a tedy k poklesu ceny akcie. Investoři do akcií společnosti Telefónica CR by měli bedlivě sledovat finanční zdraví španělské matky, když její špatná kondice zvyšuje pravděpodobnost pokračování buybacku a ponechání dividendy v současné výši 40 korun.

Tomáš Menčík, analytik Cyrrus