Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MENČÍK: Telefónica ČR: klesne dividenda?

Telefónica 2  (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefónica 2 (logo) |

Telefónica ČR je pohledem zákazníka firmou vydělávající obrovské peníze z důvodu nízké konkurence na telekomunikačním trhu. Pohledem investora se jedná o populární a stabilní dividendový titul. Mají se obě zájmové skupiny připravit na přehodnocení svých názorů?

Pohledem investora se jedná o populární a stabilní dividendový titul. Mají se obě zájmové skupiny připravit na přehodnocení svých názorů?

Změnu by mohla přinést dlouho očekávaná aukce volných kmitočtů (aukce proběhne ještě do konce tohoto roku, rozhodnutí o udělení rádiových kmitočtů by měl telekomunikační úřad vydat na počátku roku 2013).

Ta by za určitých okolností měla umožnit vytvoření čtvrtého operátora na tuzemském trhu. Vzhledem k obecně propagovanému názoru o vysokých cenách telefonních služeb v Česku by bylo namístě očekávat výrazný pokles cen.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud na základě výsledků aukce skutečně vznikne na trhu další operátor, pokles cen podle mého názoru bude patrný, nikoli však výrazný. A nebude se mnoho lišit od průběžného zlevňování služeb, ke kterému již dochází kvůli konkurenci stávajících operátorů. Snižování cen je pozorovatelné v posledních letech.

Vzhledem k očekávaným investicím na aukci a na vybudování infrastruktury ve výši několika miliard korun pravděpodobně nepůjde případný nový operátor s cenami výrazně pod konkurenční nabídky. V případě příchodu nového operátora konkurence jistě vzroste, nepředpokládám ale, že ceny klesnou na úroveň běžnou v západních zemích.

ČTĚTE TAKÉ:

A co na to investoři? Ti jsou aktuálně dost neklidní, a to hned z několika důvodů. Největší polský operátor nedávno oznámil snížení dividendy, stejný krok se očekává i od německého Deutsche Telekom. Navíc nedávno ohlášený vstup prvního virtuálního operátora na český trh dále zvýší konkurenci.

Telefónica ČR má ale jednu nepochybně velkou výhodu: konzervativní bilanci s velmi nízkým dluhem. Proto očekávám, také vzhledem k problémům mateřské společnosti, že bude management vyplácet čtyřicetikorunovou dividendu, financovanou zčásti novým dluhem, ještě alespoň dva roky. Investoři mohou – prozatím – zůstat klidní.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...