6. září 2017 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Méně lokomotiv a letadel, více aut a strojů. Výroba v Česku si celkově polepšila

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: České dráhy

PRAHA Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziročně o 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Dařilo se mimo jiné výrobě aut, strojů i kovovýrobě. Poklesla naopak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla či výroba dalších dopravních prostředků - lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol.

O výsledcích českého průmyslu za první prázdninový měsíc dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně nižší o 9,8 procenta. Tak výrazný pokles ovlivnilo čerpání celozávodních dovolených ve významných podnicích, uvedli statistici.

JAK SE DAŘILO EXPORTU

  • Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,9 miliardy větší.
  • Export českých firem vzrostl o 5,8 procenta a dovoz o 6,6 procenta. Vyplývá to z dat ČSÚ.
  • Celkovou bilanci nepříznivě ovlivnilo zejména prohloubení pasiva bilance s ropou a zemním plynem o 3,4 miliardy korun a základními kovy o 1,7 miliardy.

Podle statistiků přispěla nejvíce k meziročnímu růstu produkce motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která byla vyšší o 17,1 procenta. Výroba strojů a zařízení vzrostla o 9,4 procenta, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 5,3 procenta.

Naopak produkce a rozvod elektřiny, plynu a tepla klesla o osm procent, výroba ostatních dopravních prostředků se snížila o 28,1 procenta. Pokles o 14,3 procenta zaznamenala těžba a dobývání.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci meziročně stouply o sedm procent. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,6 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí se podle ČSÚ zvýšily o 8,5 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,8 procenta.

V průmyslových podnicích, které zaměstnávají více než 50 lidí, se v červenci meziročně zvýšil počet zaměstnanců o 1,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto pracovníků meziročně vzrostla o 7,4 procenta a činila 31 197 korun.

ČTK