7. října 2009 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mění se poměr sil, ublížení útočí na Ameriku

Usáma bin Ládin se objevil v nové internetové nahrávce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin se objevil v nové internetové nahrávce | foto: AFP

Co nedokázal Usáma bin Ládin v září roku 2001, to o osm let později společnou rukou dokončují země, kterým dominantní postavení USA leze krkem.

Podle včerejší zprávy britského deníku The Independent ropné země z Perského zálivu tajně vyjednávají s Číňany, s Rusy a s Japonci o nahrazení dolaru při ropných obchodech košem jiných měn. V něm má být zastoupeno euro, čínský juan, japonský jen a například i zlato. Spiklenci se snaží eliminovat vliv dolaru, který svou nestálostí významně ovlivňuje ceny ropy a dalších komodit.

Na tom, že by mohl být dolar při obchodování s ropou nahrazen košem měn, není samo o sobě nic strašného. Skutečný problém je v tom, že všichni zúčastnění se chtějí zbavit hlavně své závislosti na dolaru jako měně, do níž ukládají své bohatství. Eliminováním dolaru z ropných obchodů to však nevyřeší.

Přesto musí Američané tento proces sledovat s velkými obavami už jen proto, že se jejich největší soupeři spojili. Ve Washingtonu teď budou horečně vymýšlet, jakou formu odpovědi mají zvolit. Za Bushe by ukázali zuby, za Obamy se dá očekávat spíš snaha o dohodu za každou cenu. Jediná adekvátní odpověď je však jen co nejrychlejší náhrada fosilních paliv.

Co nedokázal Usáma bin Ládin, to dokončují země, který USA lezou krkem., Jaroslav Plesl

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!