16. prosince 2010 21:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Měnový fond zachraňuje Irsko, půjčka přesáhne dvacet miliard eur

Irsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko. | foto: Francois Lenoir Reuters

DUBLIN Výkonný výbor Mezinárodního měnového fondu schválil úvěr Irsku v sumě 22,5 miliardy eur (566 miliard Kč) jako svůj příspěvek k finanční pomoci zemi ohrožené dluhovou krizí. Sdělil to náměstek ředitele evropského oddělení MMF Ajay Chopra. Vyjádřil také ochotu vyjednat určité změny v úvěrové dohodě s novou irskou vládou, která podle všeho vzejde z nynější opozice.

Irský parlament ve středu přes odpor opozice schválil přijetí finanční pomoci od Evropské unie a MMF v celkovém objemu 85 miliard eur. Z celkové částky bude Irsko moci 35 miliard eur využít na podporu hroutícího se bankovního systému a zbylých 50 miliard eur země použije na obsluhu dluhu.

Hlavní opoziční strana Fine Gael, která se s největší pravděpodobností po volbách v příštím roce ujme moci, požadovala před hlasováním změny dohodnutých podmínek a zejména chtěla, aby věřitelé irských bank nesli část ztrát. Nelíbí se jí ani úroková sazba 5,8 procenta a prosazovala jiná opatření ke snížení rozpočtového deficitu.

ČTĚTE JINDE:

"Samozřejmě, různé vlády mohou mít ve fiskální oblasti poněkud odlišné priority. O tom se musí vést diskuse, a pokud budou tyto priority v souladu s plněním hlavních cílů, je vždy prostor pro jednání," řekl Chopra irské národní rozhlasové a televizní společnosti RTÉ.

Chopra však obešel otázku, zda by bylo pro mezinárodní věřitele přijatelné, aby svým dílem ke ztrátám bank přispěli i držitelé nadřízených dluhopisů.

Podle pozorovatelů to odmítá Evropská centrální banka, která se bojí nepřímých dopadů tohoto kroku na banky v Evropě, které jsou největšími věřiteli irských bank.

Irsko je v krizi díky bankám
Irsko je po Řecku druhou zemí eurozóny, která požádala o zahraniční pomoc. Na přijetí pomoci tlačily přední země EU a Evropská centrální banka, aby zabránily rozšíření dluhové krize i na další země eurozóny.

Irsko se dostalo do potíží kvůli problémům svých bank. Na jejich podporu vynaložilo miliardy eur a kvůli tomu se rozpočtový deficit Irska letos vyšplhá na rekordních 32 procent hrubého domácího produktu. Vláda předložila plán snižování deficitu, který počítá v příštích čtyřech letech s drastickými výdajovými škrty a zvýšenými daněmi.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.