Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mentolky odcházejí. Nejoblíbenější příchuť cigaret zmizí, podle expertů vyvolává větší závislost než čistý tabák

Mentolové cigarety – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mentolové cigarety – ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

Praha Traduje se, že když se v roce 2013 schylovalo v Evropské unii k zákazu prodeje cigaret s příchutěmi, nakoupil si bývalý západoněmecký kancléř a starý vášnivý kuřák Helmut Schmidt do zásoby stovku kartonů. Zásobu by si nyní měli pořídit i všichni vyznavači mentolových cigaret. Od 20. května se v celé Evropské unii nesmí prodat ani jedna jediná krabička cigaret vonících po mentolu.

Charakteristické příchutě, včetně různých borůvkových, vanilkových a dalších, zakázala evropská tabáková směrnice už od roku 2016. Lákavé chutě totiž svádějí ke kouření zejména mladistvé, zhoubným tabákem nejvíce ohroženou skupinu. Mentolky, představující až 90 procent ze všech kdysi prodávaných příchutí, tenkrát dostaly dvouletý odklad. A ten vyprší právě nyní v květnu.

Svěží dým škodí víc

Odborníci mají o riziku mentolových cigaret jasno. „Cigarety s mentolovou příchutí jsou nebezpečnější než ty klasické. Příchuť působí na receptory v krku jako chladivý prvek a kuřák si připadá, že vdechuje čistější vzduch. O to komplikovanější je pak odvykání,“ popisuje důsledky kouření mentolek profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha.

Současně nyní nastává definitivní konec nejen mentolových cigaret, ale i těch kapslových „cvakacích“, ve kterých si kuřák stisknutím kapsle u filtru obohatil tabákový dým o příchuť mentolu. To teď už nepůjde.

Mentolová neřest.

Tabákové firmy momentálně trápí nejvíc razantní zvýšení spotřební daně, které způsobí největší skokové zdražení klasických cigaret v historii Česka. A tím zřejmě i větší pokles prodeje. Počínaje březnem se začnou v obchodech postupně objevovat cigarety označené na kolku písmenem Z a cenou v průměru o 12 až 13 korun vyšší než dosud. To znamená, že drtivá většina kuřiva na českém trhu se bude prodávat za sto a více korun. Ovšem na druhé straně platí, že Česko dál zůstává průměrnou cenou za krabičku pod průměrem Evropské unie. A chlubit se nemůžeme ani počtem 2,4 milionu kuřáků a ročně miliardou prodaných krabiček.

Riziko poklesu prodeje ovšem přichází i s koncem mentolových cigaret. Jejich prodej totiž tvoří nezanedbatelný 12procentní podíl na českém trhu.

„Nikdo neví, kam vyznavači mentolových cigaret přejdou. Jestli opustí kouření úplně, nebo přejdou na klasický tabák,“ komentuje opatření Evropské unie nekuřák a jednatel tabákové firmy Imperial Tobacco v Česku Kamil Provazník.

Unijní podraz na Poláky

Českých 12 procent trhu není málo, ovšem Poláci si mentolové cigarety oblíbili patrně vůbec nejvíc – na tamním trhu tvoří asi čtvrtinu prodaného kuřiva. I proto se Poláci snažili před rokem 2014, kdy evropská tabáková směrnice vstoupila v platnost, za každou cenu zákaz mentolek odvrátit. Marně.

Žádný zákaz příchutí se však stále nevztahuje na takzvané zahřívané tabákové výrobky (v Česku pod značkami IQOS a glo) ani na příchutě do elektronických cigaret. Ty neobsahují žádný tabák a kuřák vdechuje páru z kapalné náplně neboli e-liquidu zahřívané pomocí baterie.

„Nezakazovat příchutě u elektronických cigaret je správné. Zdraví škodí mnohonásobně méně než klasické cigarety a příchutě mohou usnadnit řadě kuřáků přechod na tuto alternativní formu kouření,“ uzavírá lékařka Eva Králíková.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?