26. října 2011 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová chce více seškrtat dluh Řecka a změnit smlouvu o EU

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN Evropská unie musí zabránit, aby se dluhová nákaza rozšířila z Řecka na další státy, a musí se stát unií stability. Kvůli tomu je nyní potřeba maximálně posílit základy eurozóny.

Ve Spolkovém sněmu to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Aby se současná krize měnové unie neopakovala, musí se podle ní změnit smlouva o EU, aby bylo možné postihovat státy, které dlouhodobě porušují unijní pakt stability.

ČTĚTE VÍCE K EUROKRIZI

Řešení nynějších dluhových problémů v eurozóně vidí kancléřka ve výrazně vyšším seškrtání řeckých dluhů soukromými investory, než bylo dohodnuto na červencovém summitu EU, v rekapitalizaci evropských bank a v ochraně dalších států před šířením dluhové nákazy.

To má zajistit posílení Evropského fondu finanční stability (EFSF), o němž budou němečtí poslanci odpoledne hlasovat. Nepodpořit ho označila Merkelová za nezodpovědné.

Odmítla naopak jakékoli zapojení Evropské centrální banky do snah pomoci rizikovým státům, například nákupem jejich dluhopisů. Podle kancléřky se tento požadavek neobjeví ani v závěrečných dohodách, které mají vzejít z večerního summitu EU a eurozóny v Bruselu.

Zato tam podle ní bude výzva prezidentu EU Hermanu van Ropuyovi, aby do prosince připravil návrhy jak posílit dodržování paktu stability členskými státy unie.

ČTK, Lidovky.cz