24. listopadu 2011 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová: Fiskální unie ano, společné dluhopisy ne

Angela Merkelová na summitu EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na summitu EU | foto: ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová dál odmítá společné dluhopisy za celou eurozónu a na jejím postoji nic nezmění ani případný pokrok v jednání o vytvoření fiskální unie.

Merkelová to řekla po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a italským premiérem Mariem Montim, s nimiž dnes ve Štrasburku jednala o dluhové krizi v eurozóně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když učiníme první krok směrem k fiskální unii, například tím, že přes zavedení automatických sankcí posílíme Pakt stability a růstu, tak to bude krok vpřed. Pro mě to ale nebude důvod k tomu, abych změnila názor, který jsem měla včera," řekla Merkelová.

Kancléřka ve středu v německém parlamentu uvedla, že je velmi nevhodné, aby Evropská komise v této fázi navrhovala emisi společných dluhopisů. Řekla také, že je pevně přesvědčena, že se nesmí měnit ani mandát Evropské centrální banky (ECB).

Některé země, například Francie, chtějí prosadit, aby se z ECB stal takzvaný věřitel poslední instance. V takovém případě by ECB mohla prakticky bez omezení nakupovat státní dluhopisy členských zemí eurozóny.

Tím by možná pomohla vyřešit nynější dluhovou krizi, vytvořila by ale také podmínky pro růst inflace.

Merkelová rovněž zopakovala, že společné dluhopisy za celou eurozónu by nedonutily zadlužené členské státy, aby zlepšily svou fiskální disciplinu.

Společné dluhopisy by jim totiž zlevnily úvěry, naopak fiskálně zodpovědné země jako je Německo, by platily víc.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!