10. září 2009 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová potvrdila prodej Opelu firmě Magna a ruské bance

Opel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opel | foto: ČTK

DETROIT Americká automobilka General Motors připravuje prodej své evropské součásti Opel kanadsko-rakouskému výrobci autodílů Magna International v konsorciu s ruskou bankou Sberbank. Potvrdila to dnes německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropská centrála GM Europe zprávu nechtěla komentovat, ale General Motors má dnes oficiálně říci, zda si Opel nechá, nebo jej prodá.

Magna International

Rok založení: 1957
Sídlo: Aurora (Ontario, Kanada)

Činnost: Magna International, jejíž součástí je například rakouský výrobce automobilových součástek a automobilů Magna Steyr, patří mezi největší
světové dodavatele komponentů. Součástky vyrábí téměř pro všechny největší automobilky světa.

Výrobní kapacity: 25 zemí světa včetně ČR

Počet zaměstnanců: 74.350 (z toho 28.600 v Evropě a 40.550 v Severní Americe)

"Bude to Magna, ale bude to s podmínkami," řekl jeden ze zdrojů agentury Reuters.

Vedle Magny v konsorciu s ruskou bankou Sberbank má o automobilku Opel zájem také mezinárodní investiční skupina RHJ International. Německá vláda, která Opelu poskytla pomoc a má zájem na rychlém vyřešení situace, se v průběhu jednání klonila rovněž k Magně.

Rozhodnout by se zároveň mělo o osudu tisíců pracovníků, kteří žijí v nejistotě, zda nepřijdou o práci. Opel v Evropě zaměstnává zhruba 55.000 lidí, z toho asi 25.000 v Německu. Celá evropská divize GM, které Opel dominuje, v loňském roce utrpěla ztrátu 2,8 miliardy dolarů (zhruba 49,2 miliardy Kč).

Sberbank

Rok založení: 1841
Sídlo: Moskva

Činnost: jedná se o největší ruskou bankou, její podíl na trhu dosahuje až 30 procent.

Počet zaměstnanců: 251.000

Vlastníkem asi 60 procent akcií je ruská centrální banka. Ovládá 17 regionálních bank a po celém Rusku má téměř 19.500 poboček. V některých regionech je jedinou dostupnou bankou. V čele banky stojí bývalý dlouholetý ministr hospodářského rozvoje a
obchodu German Gref, který je pokládán za blízkého spolupracovníka bývalého
ruského prezidenta a současného premiéra Vladimira Putina.

General Motors má nyní v Opelu pouze 35 procent akcií, 65 procent drží od červnového bankrotu americké automobilky zvláštní svěřenecký fond, kde jsou dva zástupci GM a dva němečtí zástupci.

General Motors začal o prodeji Opelu jednat kvůli své tíživé finanční situaci. Firma nedávno opustila bankrotový režim, v jehož rámci se přeměnila na menší podnik. General Motors už se dohodl také na prodeji švédské automobilky Saab a pracuje na prodeji amerických značek Saturn a Hummer.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…