13. prosince 2010 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová prý nezvládla komunikaci. Prohlášením poslala Irsko ke dnu

Angela Merkelová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová |

PAŘÍŹ Předseda řídícího výboru Evropské investiční banky (EIB) Philippe Maystadt obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou a její vládu ze špatné komunikace, která zhoršila situaci na dluhových trzích.

Šéf EIB v rozhovoru pro francouzský list Les Echos řekl, že vláda Merkelové způsobila "totální zmatek", který trhy vystrašil právě před tím, než bylo Irsko nuceno požádat o zahraniční pomoc.

Pozor na ostrá slova

Irsko požádalo o pomoc ze záchranného fondu v listopadu, i když ještě pár dnů předtím ji odmítalo a tvrdilo, že pomoc nepotřebuje. Situaci Irska ale podle agentury Reuters zhoršila právě reakce finančních trhů, kde se prudce zvýšila cena pojištění irských dluhopisů a s nimi rovněž náklady na obsluhu irského dluhu.

Maystadt řekl, že lídři Evropské unie by měli na summitu ukázat, že si z takových nejednoznačných komentářů vzali ponaučení.

Kritika se týká slov, která Merkelová pronesla na adresu soukromých investorů a jejich případné účasti na záchraně členských zemí, které by se dostaly do potíží. Maystadt v deníku vyzval zástupce Evropské unie, aby v této problematice zaujali jednoznačné stanovisko, a to už na summitu, který se bude koncem tohoto týdne konat v Bruselu.

Merkelová podle šéfa EIB správně řekla, že soukromí investoři by měli v budoucnu krýt část nákladů na záchranu členských zemí. Ovšem způsob, jakým svá slova pronesla, prý trhy jen zbytečně znervóznil. Maystadt přitom není sám, kdo Merkelovou kritizuje. Minulý týden si na ni v tisku stěžoval i člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Nout Wellink.

Čtěte více:

"V tom základním měla Angela Merkelová naprostou pravdu, když žádala, aby se v rámci stálého krizového mechanismu po roce 2013 účastnil (záchrany členských zemí) i soukromý sektor," cituje list šéfa EIB. "Ovšem způsob, jakým to bylo prezentováno, způsobil totální zmatek. Nepochybně to bylo proto, že trhy reagují příliš rychle, ale i proto, že ta zpráva nebyla úplně jasná," dodal Maystadt.

Berlín svůj postoj k účasti soukromého sektoru na záchraně zemí, které se dostanou do podobných problémů jako Řecko nebo Irsko, zformuloval v polovině listopadu. Předcházely tomu diskuze o novém systému, který by měl po roce 2013 nahradit současný záchranný fond Evropské unie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!