23. srpna 2014 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová nabídla Ukrajině 500 milionů eur na obnovu válčícího východu

Angela Merkelová a Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Petro Porošenko. | foto: Reuters

KYJEV Německá kancléřka Angela Merkelová přislíbila 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč) jako příspěvek na mezinárodní pomoc při obnově válkou poničeného východu Ukrajiny. Podle zahraničních agentur to v sobotu řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko, s kterým se Merkelová sešla v Kyjevě. Kancléřka zároveň uvedla, že je nutné, aby obě znesvářené strany uzavřely příměří.

"Chtěl bych poděkovat paní Merkelové (...) za vytvoření speciálního fondu, který bude oznámen na zářijové dárcovské konferenci v Evropské unii a do něhož bude převedeno 500 milionů eur na obnovení infrastruktury Donbasu," řekl Porošenko, jehož cituje agentura Interfax.

Je třeba obnovit hranice

Šéfka německé vlády je v ukrajinské metropoli na své první návštěvě od propuknutí bojů mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě země.

ČTĚTE TAKÉ

Merkelová podle agentury Reuters vybídla obě strany, aby se zasadily za nastolení příměří, nicméně připustila, že mír nenastane, dokud se nepodaří zlepšit kontrolu nad hranicí Ukrajiny s Ruskem. Přes hranici podle Kyjeva proudí ruské zbraně a žoldnéři. Moskva tato obvinění odmítá.

Je cestou federalizace?

Další sankce proti Rusku nejsou podle kancléřky teď na pořadu dne, avšak do budoucna je nevyloučila. Záležet podle ní bude na tom, zda se nezhorší situace.

PSALI JSME

V předvečer kancléřčiny návštěvy se německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel vyslovil pro federalizaci Ukrajiny jako jediné schůdné cestě k zachování jednoty země. "Územní celistvost Ukrajiny lze zachovat jen v případě, že se udělá nabídka regionům s ruskojazyčnou většinou," odhadl vicekancléř s tím, že "promyšlená koncepce federalismu se zdá jedinou možnou cestou".

Federalizaci Ukrajiny, k níž s ohledem na silnou ruskojazyčnou komunitu na východě země nabádala Moskva, Kyjev až dosud odmítal. Merkelová v sobotu poznamenala, že Porošenkova otevřenost vůči "decentralizaci" země se jeví jako dobré znamení.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz