24. srpna 2012 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová: Splňte sliby. Samaras: Potřebujeme čas se nadechnout

Německá kancléřka Angela Merkelová s řeckým premiérem Antonisem Samarasem před budovou berlínského kancléřství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová s řeckým premiérem Antonisem Samarasem před budovou berlínského kancléřství | foto: ČTK

BERLÍN Řecko by mělo zůstat součástí eurozóny, musí však splnit své sliby. Uvedla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. Ten prohlásil, že jeho země potřebuje "čas k nadechnutí", protože uskutečňuje obtížné reformy a rozpočtové škrty.

"Přála bych si, aby Řecko zůstalo součástí eurozóny," řekla kancléřka. Dodala, že další postup ohledně Řecka bude záviset na zprávě inspektorů Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) o tom, jak Atény plní podmínky úvěrové pomoci. Inspektoři se do Atén mají vrátit v září.

Merkelová vítá v Berlíně řeckého premiéra. Jednat budou o budoucnosti Řecka.

Merkelová vítá v Berlíně řeckého premiéra. Projednají budoucnost jeho zadlužené země.

Po dnešní schůzce s Merkelovou čeká Samarase další důležité jednání v Paříži, kde se v sobotu sejde s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Německo už vypočítává, co by přinesl odchod Řecka z eurozóny

List Financial Times Deutschland dnes uvedl, že německé ministerstvo financí studuje možné ekonomické důsledky případného odchodu silně zadluženého Řecka z eurozóny. "Pro euro by to nebyl problém," řekl dnes podle agentury Reuters k případnému odchodu Řecka z eurozóny Volker Kauder, šéf frakce CDU/CSU kancléřky Merkelové ve Spolkovém sněmu. Zároveň upozornil že není možné znovu jednat o obsahu ani časovém harmonogramu řeckého plánu úspor.

ČTĚTE VÍCE:

Řecko nyní čerpá druhý záchranný program, který si dohodlo v objemu 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku v objemu 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!