14. června 2012 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová varuje: Síly Německa jsou omezené, EU se musí víc integrovat

Angela Merkelová mluví o nadcházejícím summitu G20 v Mexiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová mluví o nadcházejícím summitu G20 v Mexiku. | foto: ČTK

BERLÍN Evropská dluhová krize bude podle německé kancléřky Angely Merkelové tématem číslo jedna na summitu špiček G20 v Mexiku. Ve svém vládním prohlášení varovala kancléřka také před přetěžováním Německa dalším zadlužováním a prohlásila, že síly Německa nejsou neomezené.

Merkelová se opět vyslovila pro prohloubení politické integrace Evropské unie. "Nastávající úkoly nemůžeme vyřešit, pokud budeme mít méně Evropy, řešit je lze jen pokud budeme mít více Evropy, a to Evropy na dobrých základech," zdůraznila Merkelová, podle níž je to "nevyhnutelný úkol hodný Herkula". V EU je podle ní potřeba více nezávislého dozoru, mimo jiné v bankovním sektoru.

ČTĚTE TAKÉ:

'Evropa je náš osud a naše budoucnost'

"Evropa je náš osud a naše budoucnost," vyzdvihla nutnost překonání současných problémů v eurozóně. Již poněkolikáté přitom varovala, že "pokud zkrachuje euro, zkrachuje Evropa". Jako "zcela kontraproduktivní" opětovně odmítla myšlenku společných evropských dluhopisů, kterou prosazují státy nejhůře postižené dluhovou krizí, ale i Francie či Itálie.

Angela Merkelová s ministrem vnitra Hansem-Peterem Friedrichem (vlevo) a ministrem financí Philippem Roeslerem

Angela Merkelová s ministrem vnitra Hansem-Peterem Friedrichem (vlevo) a ministrem financí Philippem Roeslerem

Merkelová vyzývá k hlubší politické integraci Unie

Na summitu G20 v mexickém Los Cabos se podle Merkelové budou všechny oči upírat na její zemi, protože je nejsilnější ekonomikou v evropském prostoru a jeho hospodářským motorem. Evropské partnery však varovala před přehnanými nároky vůči Německu. "Německá síla není nekonečná a německé možnosti nejsou neomezené," zdůraznila. I proto je podle ní nutné krok za krokem směřovat k evropské politické unii.

Summit G20 v Mexiku

Vrcholná schůzka zemí G20 se v přímořském letovisku Los Cabos uskuteční 18. a 19. června. Německo na ní bude vedle Merkelové zastupovat rovněž ministr financí Wolfgang Schäuble.

Kromě evropských dluhových problémů budou představitelé nejsilnějších světových ekonomik a nejdůležitějších rozvojových států podle Merkelové v Mexiku jednat také o boji proti nezaměstnanosti mladých lidí a o posilování volného obchodu ve světě. V souvislosti s ním rezolutně odsoudila ekonomický protekcionismus, který podle ní brání hospodářskému růstu. "Jen volný mezinárodní obchod vytváří impulzy pro růst," konstatovala kancléřka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz