25. ledna 2012 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Merkelová zpochybnila snahy zachránit Řecko

Německá kancléřka při novoročním projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka při novoročním projevu. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé zpochybnila šance Evropy na záchranu Řecka před státním bankrotem. Podle Merkelové mnohamiliardová pomoc a rozsáhlé úspory v řeckém rozpočtu ani po dvou letech nepomohly a navíc dohnaly eurozónu až na pokraj rozpadu.

Kancléřka to řekla v rozhovoru pro britský deník Guardian.

"Krizi jsme zatím nepřekonali," konstatovala Merkelová. "Řecko je zvláštní případ, kdy se ani přes veškeré úsilí samotných Řeků a mezinárodního společenství nepodařilo stabilizovat situaci."

Na otázku jak hodnotí uplynulé dva roky, kdy si Německo diktovalo podmínky, které však tvrdě narážely na odpor Bruselu, Paříže i Evropské centrální banky, kancléřka uvedla: "Dobří politici mají vždycky pochyby, které jim pomáhají ujistit se, že míří správnou cestou".

Podle ní však nikdo nepochyboval o hlavních cílech překonání krize - zachránit euro a zachovat Evropskou unii. Neshody panovaly jen ve výběru prostředků, jak toho dosáhnout.

Rozhovor poskytla Merkelová jen pár dní před klíčovým evropským summitem, kde se mají dohodnout jasné kroky k překonání krize eurozóny.

Kancléřka potvrdila, že bude trvat na vytvoření fiskálních pravidel kontrolovaných Evropským soudním dvorem a také na prohloubení politické integrace zemí eurozóny.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT ZÁKAZNICKÉHO SERVISU S FJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč