10. srpna 2011 20:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Měsíc bitvy nových loterií: Sazka stále vítězí

Loterie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loterie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Už víc než tři týdny se na českém loterijním trhu, předtím monopolním, pohybují tři konkurenti. Svá výherní čísla každý týden tahají Sazka, Fortuna a Tipsport. A Sazka svým mladším soupeřům zdatně odolává.

Jen v hlavní hře Sazky – Sportce – lidé týdně prosázejí v průměru 27 milionů korun, zatímco u konkurenční Fortuna Loto čtyři miliony a u Tipšestky dva miliony.

INFOGRAFIKA:


Tipsport vstoupil na trh 11. července se svojí hrou Tipšestka. O týden později zahájila Fortuna hru Loto. Za poslední tři týdny, kdy jsou na trhu všechny tři loterie a lze je srovnávat, utržila Sportka a Šance podle informací LN celkem 81 milionů korun, Loto 11 milionů a Tipšestka 6,3 milionu korun.

Sazka tratí kvůli svým problémům
Podíl Sazky na trhu ještě navyšují příjmy z jejích menších loterií Euromiliony, Keno a Šťastných deset. Přesto ani Sazka nemůže jásat, ještě vloni touto dobou lidé prosázeli ve Sportce třikrát více peněz.

Zájem sázejících tvrdě srazily finanční potíže Sazky, které vyvrcholily pádem společnosti do konkurzu. V jeden čas Sazka dokonce neměla peníze na výhry.

ČTĚTE TAKÉ:


Největší ambice v lukrativním oboru má Fortuna, která avizovala, že chce do dvou let získat třetinový podíl na trhu a později jej zcela ovládnout. Stávající pomalý rozjezd jí zatím starosti nedělá, hodně si totiž slibuje od masivní reklamní kampaně, kterou spustí v září.

"Roli bude hrát i větší dostupnost terminálů, zatím jich máme 1100," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. V počtu terminálů se ale firma nemůže rovnat Sazce, která jich má přes 6000. Fortuna také spoléhá na to, že loterijní trh se po prázdninách celkově oživí. "Lidé se vrátí z dovolených a budou víc sázet," nešetří optimismem Šrain.

Milníkem bude prodej Sazky
Záležet bude také na tom, jak se vyvine situace v Sazce. Ta si od prohlášení konkurzu, kdy získal hlavní slovo nad firmou insolvenční správce Josef Cupka, pochvalovala nárůst tržeb. Nyní však přišla stagnace a mírný pokles v řádu jednotek procent. Loterijní firma totiž stojí před důležitým milníkem – bude se rozhodovat o jejím prodeji.

Cupka už k tomu připravuje příslušné kroky – prozatím se rozhodl vybrat banku, která se s ním bude na výběrovém řízení na rozprodej byznysu Sazky podílet. Oslovil je proto s nabídkami.

"Ozvaly se mi skoro všechny banky, které jsem obeslal. Vybrána bude ta, která nabídne nejlepší podmínky a nebude ve střetu zájmů," řekl LN Cupka s tím, že o bance i způsobu prodeje majetku Sazky rozhodne věřitelský výbor. Ten se má za tím účelem sejít dnes.

Podle Cupkova odhadu by v rámci tendru mohly být na vázaný účet složeny jednotlivými uchazeči jistiny v celkové výši až několika miliard korun, a to minimálně po dobu do podání finálních nabídek.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.