Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Města a obce kvůli koronaviru zrušily či odložily investice za desítky miliard korun

Starosta Kyjova František Lukl, Sedmadvacítka nezávislých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Kyjova František Lukl, Sedmadvacítka nezávislých | foto: Archiv Kyjova

Praha  Česká města a obce podle průzkumu Svazu měst a obcí (SMO) zatím v důsledku koronavirové krize zrušily 10 000 investičních projektů za 8,4 miliardy korun a odložily 23 000 dalších za zhruba 27,6 miliardy korun. Vyplývá to z průzkumu mezi 382 obcemi, který ve čtvrtek prezentovali zástupci svazu. Kritizovali také fakt, že vláda navrhla, aby část kompenzačního bonusu pro živnostníky zaplatily částečně i obce, což ve středu vrátil Senát do Sněmovny.

Z průzkumu mezi obcemi podle výkonné ředitelky SMO Radky Vladykové vyplynula kromě nutnosti omezovat řadu investic také velká nejistota mezi komunálními politiky ohledně toho, jak se budou měnit rozpočtové příjmy. Odhadují, že klesnou o pět až 20 % a plných 34 % obcí uvedlo, že si netroufají to odhadovat. Samosprávy měly také podle průzkumu přímé náklady asi dvě miliardy korun na řešení pandemie nového koronaviru, ať šlo o dezinfekce veřejných prostranství nebo nákupy ochranných pomůcek.

Předseda SMO a kyjovský starosta František Lukl uvedl, že obce jsou největším veřejným investorem a vláda by se měla zasadit o to, aby se jim dále nesnižovaly příjmy. Podle vládního návrhu bonusů pro OSVČ by měla až třetina peněz jít z rozpočtů územních samospráv, což by podle svazu rozpočty obcí připravilo o 11,2 miliardy korun. „Není možné, abychom se ve výdajích podíleli na něčem, co v příjmech v tuto chvíli nemáme,“ řekl Lukl.

Stát by podle Lukla měl samosprávám pomoci přes nové dotační tituly, k čemuž mu má napomoci i zpracovaný průzkum. Na jeho základě nyní SMO připraví databázi zrušených či odložených projektů podle jejich zaměření. „Pevně věříme, že když vláda dostane tak cenný materiál, tak dokáže jednotlivé dotační programy přesně zacílit,“ řekl předseda. Dodal, že pro samosprávy jsou tradičně prioritní investice do dopravní a technické infrastruktury, životního prostředí, bydlení a školství.

Ekonom zaměřující se na veřejné finance Luděk Tesař k tomu řekl, že většina obcí by měla krizi zvládnout bez větších problémů. „Obce netrpí nouzí,“ řekl s tím, že v minulosti se několikrát měnilo rozpočtové určení daní ve prospěch obcí. S poklesem příjmů například o 15 % by se tak podle něj většina z nich vypořádala, ale problém by měly ty samosprávy, které byly zodpovědné a dařilo se jim uskutečňovat investice. Ty nyní nebudou mít dostatečné rezervy a budou si muset brát úvěry, které nicméně budou podle ekonoma velmi výhodné. Dodal, že vláda by mohla samosprávám například dotovat úroky z úvěrů.

Ekonom dodal, že ministerstvo financí nyní počítá s tím, že daňové příjmy samospráv poklesnou o 12 %. Je to však podle něj optimistický odhad, který počítá se zachováním výběru DPH. Podle jeho názoru se pokles bude pohybovat spíše mezi 15 a 20 %.

Svaz měst a obcí ČR je celostátní, dobrovolná, nepolitická a nevládní organizace. Je partnerem pro vládu i Parlament. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů opatření, které se týkají kompetencí obcí. Svaz sdružuje přes 2700 měst a obcí a zastupuje tak více než 8,4 milionu obyvatel Česka.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!