24. ledna 2014 22:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Metropolitní kampelička definitivně skončila, rozhodl soud

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Soud zamítl odvolání, které podalo Městské státní zastupitelství. To se ohradilo proti insolvenčnímu řízení padlého Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Státní zástupci prosazovali likvidaci záložny pod dohledem České národní banky. „Vrchní státní zastupitelství nemá žádnou právní možnost, jak rozhodnutí změnit,“ uvedla pro LN vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Soud v usnesení konstatoval, že insolvenční řízení záložny bylo 18. prosince loňského roku zahájeno řádně a oprávněnými osobami.

Pražští státní zástupci podali odvolání k Vrchnímu soudu v Praze 7. ledna. A snažili se vrátit insolvenci MSD do likvidace pod kontrolou ČNB. Centrální banka před Vánocemi odebrala kampeličce, která spravuje pro zhruba čtrnáct tisíc členů okolo 12 miliard korun, licenci a poslala ji do likvidace. Jenže vedení záložny stihlo podat insolvenční návrh na svou firmu před zveřejněním vyhlášení likvidace.

Dobrá zpráva pro Halu

Verdikt Vrchního soudu v Praze je dobrou zprávou pro insolvenčního správce kampeličky, Ivo Halu. Ten začátkem týdne zaslal Vrchnímu soudu v Praze dopis, v němž ho žádá o urychlené projednání věci. Jako jeden z důvodů Hala uváděl špatnou morálku dlužníků. Ti prý zneužívají právní nejistoty. Počet nesplácených úvěrů dosáhl 92 procent. Družstvo eviduje 281 úvěrů v hodnotě kolem 11 miliard korun.

Podle informací LN je pozice Haly jako insolvenčního správce MSD nejistá a pravděpodobně bude odvolán. O Halovo odvolání bude zřejmě usilovat největší z věřitelů padlé kampeličky, kterým je Fond pojištění vkladů. Informaci LN potvrdil zdroj, který má blízko k vedení fondu.

Více se dočtete v sobotním vydání Lidových novin s přílohou Orientace.

Kateřina Menzelová

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz