Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Metropolitní kampelička definitivně skončila, rozhodl soud

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Soud zamítl odvolání, které podalo Městské státní zastupitelství. To se ohradilo proti insolvenčnímu řízení padlého Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Státní zástupci prosazovali likvidaci záložny pod dohledem České národní banky. „Vrchní státní zastupitelství nemá žádnou právní možnost, jak rozhodnutí změnit,“ uvedla pro LN vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Soud v usnesení konstatoval, že insolvenční řízení záložny bylo 18. prosince loňského roku zahájeno řádně a oprávněnými osobami.

Pražští státní zástupci podali odvolání k Vrchnímu soudu v Praze 7. ledna. A snažili se vrátit insolvenci MSD do likvidace pod kontrolou ČNB. Centrální banka před Vánocemi odebrala kampeličce, která spravuje pro zhruba čtrnáct tisíc členů okolo 12 miliard korun, licenci a poslala ji do likvidace. Jenže vedení záložny stihlo podat insolvenční návrh na svou firmu před zveřejněním vyhlášení likvidace.

Dobrá zpráva pro Halu

Verdikt Vrchního soudu v Praze je dobrou zprávou pro insolvenčního správce kampeličky, Ivo Halu. Ten začátkem týdne zaslal Vrchnímu soudu v Praze dopis, v němž ho žádá o urychlené projednání věci. Jako jeden z důvodů Hala uváděl špatnou morálku dlužníků. Ti prý zneužívají právní nejistoty. Počet nesplácených úvěrů dosáhl 92 procent. Družstvo eviduje 281 úvěrů v hodnotě kolem 11 miliard korun.

Podle informací LN je pozice Haly jako insolvenčního správce MSD nejistá a pravděpodobně bude odvolán. O Halovo odvolání bude zřejmě usilovat největší z věřitelů padlé kampeličky, kterým je Fond pojištění vkladů. Informaci LN potvrdil zdroj, který má blízko k vedení fondu.

Více se dočtete v sobotním vydání Lidových novin s přílohou Orientace.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Generální ředitel ČD Václav Nebeský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...