31. května 2012 10:18, aktualizováno  12:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Insolvenční návrhy jsou neopodstatněné a šikanózní, brání se Metrostav

Stavební firma Metrostav čelí insolvenčnímu řízení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební firma Metrostav čelí insolvenčnímu řízení | foto: realit.cz

PRAHA Městský soud v Praze vyhlásil insolvenční řízení s přední tuzemskou stavební firmou Metrostav. Návrh podala společnost Alu Progres, které Metrostav údajně dluží za stavební dodávky již více než tři měsíce po lhůtě splatnosti 1,4 milionu korun. Metrostav považuje návrh za neoprávněný.

Uvedená pohledávka údajně vznikla při výstavbě kancelářského centra a bytů v Praze na Pankráci, kam Alu Progres dodávala například hliníková okna, dveře, skleněné stěny a žaluzie, stojí v insolvenčním návrhu. Metrostav je prý také v prodlení s platbou za podobné dodávky pro stavbu luxusních bytů v Praze na Kajetánce. Za tuto zakázku údajně firmě Alu Progres dluží 640 000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jde o klasické zneužití insolvenčního zákona," říká Metrostav

Podle Metrostavu je insolvenční návrh neoprávněný a firma zváží i návazné právní kroky vůči navrhovateli, potvrdil Lidovkám.cz mluvčí Metrostavu František Polák. "Jde o klasické zneužití insolvenčního zákona pro řešení obchodních sporů, kdy navrhovatelem je firma, která řádně neplnila své závazky dle uzavřených smluv," uvedl Polák.

Insolvenční navrhovatel zároveň tvrdí, že Metrostav dluží ještě elektromontážní firmě Lumen z Českých Budějovic 26,2 milionu korun. I tyto údajné pohledávky Metrostav neuznává a jsou prý již předmětem několika probíhajících soudních sporů.

"Metrostav je finančně zdravá tradiční společnost, jejíž zůstatky finančních prostředků na bankovních účtech dlouhodobě přesahují několik miliard korun. Proto podobné návrhy považuje za neopodstatněné a šikanózní," řekl Lidovkám.cz Polák. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Alu Progres se nedávno snažila o insolvenční řízení také s jihlavskou stavební firmou PSJ. Krajský soud v Brně ale nakonec návrh zamítl. Podle soudu se dluh ani existenci dalších věřitelů nepodařilo prokázat.

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!