17. října 2013 13:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Metrostav se brání, podal stížnost proti stíhání v kauze Rath

Sídlo stavební společnosti Metrostav. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo stavební společnosti Metrostav. | foto: ČTK

PRAHA „Budeme se bránit všemi dostupnými prostředky,“ prohlásil mluvčí Metrostavu poté, co byl minulý týden stavební gigant obviněn z korupce při zmanipulovaných zakázkách Středočeského kraje. Jde totiž o hodně. Pokud by se totiž obvinění prokázalo, hrozí firmě úplné zrušení. Jak zjistil server Lidovky.cz, Metrostav podal proti svému stíhání stížnost.

„Ano, podali jsme stížnost proti trestnímu stíhání,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti František Polák. Odůvodnění stížnosti nebo další podrobnosti firma sdělovat nechce. „Do objasnění případu nebudeme podávat žádné další informace,“ dodává mluvčí.

Další obvinění, generální ředitel firmy Pavel Pilát a obchodní náměstek Jiří Anděl, se k případu zatím také nechtějí vyjadřovat. Na zaslané SMS nereagují, Pilát nezvedá ani telefon. „Na to nebudu reagovat. Mějte se hezky, na shledanou,“ opakuje Anděl.

ČTĚTE TAKÉ:

Metrostav i jeho manažeři čelí obvinění kvůli podezření z korupce ve stomilionovém tendru na rekonstrukci pavilonu O kolínské nemocnice, který Metrostav vyhrál jen pár dní před zatčením exhejtmana Davida Ratha. Nové vedení Středočeského kraje následně tendr zrušilo.

Vedle Metrostavu obvinilo pražské Vrchní státní zastupitelství v kauze také dalších sedm stavebních a zdravotnických firem – Jipe (dříve Fisa), Hospimed, Puro-klima, Tenton, Konstruktiva Branko, ML Compet a Aveza (dříve Erinyes).

Stíhání se týká také zakázek pro mladoboleslavskou a kladenskou nemocnici či nákup 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Jak zjistil server Lidovky.cz, v celé kauze jde o zakázky za 1,2 miliardy korun. Rath společně s bývalou šéfkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a exposlancem Petrem Kottem plánovali podle obžaloby na úplatcích získat téměř 60 milionů.

Policisté firmy viní z pěti trestných činů: podplácení, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné dražbě a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA HORIZONTÁLNÍ FRÉZKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz