30. ledna 2012 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Metrostav se na Temelín dohodl s Westinghousem

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stavební společnost Metrostav dnes podepsala dohodu o budoucí spolupráci s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Smlouva se týká projektu a realizace stavební části plánovaných temelínských reaktorů.

"Přestože česká vláda a ČEZ deklarovaly, že lokalizace dodávek nemůže být kritériem pro výběr technologie ve výběrovém řízení z důvodu dodržení českých a evropských zákonů, lokalizace je nedílnou součástí naší nabídky," uvedl prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Blízký východ a Afriku Yves Brachet.

Smlouvu o budoucí spolupráci v případě získání zakázky o dostavbě Temelína podepsal Westinghouse již dříve také například se strojírenskou firmou Vítkovice a I&C Energo. Podobné smlouvy připravují i další účastníci tendru o Temelín.

Dalšími zájemci o dostavbu Temelína jsou francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Předložení nabídek od účastníků tendru se čeká v polovině letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Boje o vítězství vrcholí

Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči získali nedávno od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a nyní se předhánějí v získávání vazeb na české podniky.

Například Rosatom, jehož součástí je účastník temelínského tendru Atomstrojexport, loni podepsal několik smluv o budoucí spolupráci s českými firmami. Byly mezi nimi například Vítkovice nebo stavební firma Hochtief.

Francouzská Areva plánuje podpis podobných dohod v prvním pololetí letošního roku. Nabídky ke spolupráci obdržela od několika českých firem. Účastnici tendru tvrdí, že se české podniky budou podílet až na 70 procentech temelínské zakázky.

Cena dvou nových bloků pro Temelín se odhaduje na zhruba 150 miliard korun. ČEZ by měl financovat dostavbu z vlastních zdrojů, v posledních měsících ale jeho zástupci několikrát v médiích naznačili, že firma zvažuje přizvání dalšího partnera.

Podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky bude další vývoj dostavby významně spojen s ekonomickým vývojem v EU. "Předpokládám, že finance pro Temelín 3 a 4 bude muset najít ČEZ sám. Těžko se najde silný partner, ochotný upsat se k takto dlouhodobému projektu," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!