Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Smlouva o Blance je neplatná, reaguje Praha na kroky Metrostavu

Proraženo - z tunelu Blanka byl odvezen poslední kubík zeminy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proraženo - z tunelu Blanka byl odvezen poslední kubík zeminy. | foto: ČTK

PRAHA Pražský primátor Tomáš Hudeček ve středu řekl, že smlouva s Metrostavem o tunelu Blanka je pravděpodobně neplatná. Reagoval tak na krok stavební firmy, která vyhlásila, že přeruší 7. prosince výstavbu tunelu Blanka. Důvodem je, že magistrát stavební firmě dluží už více než 2,1 miliardy korun.

Na středeční mimořádné tiskové konferenci primátor Tomáš Hudeček řekl: "Smlouva je vysoce pravděpodobně neplatná, proto Metrostavu neplatíme." Náměstek Jiří Vávra doplnil, že je Blanka "s největší pravděpodobností černou stavbou".

Hudeček potvrdil, že město firmě skutečně neplatí, protože projekt vyšetřuje policie. Přerušení prací nejspíš oddálí i plánované otevření tunelu na jaře příštího roku. Podle informací by to mohlo být o dva měsíce, tedy na konec června.

"Vzhledem k dlouhodobým vážným nedostatkům v řízení díla ze strany investora, problémům s úhradou objednaných a provedených prací Metrostav přeruší provádění k termínu 7. prosince 2013," stojí v dopisu adresovaném pražskému primátorovi Hudečkovi.

Město nepodepsalo navržené změny

Podle Poláka jsou tubusy tunelů dávno hotové, stavební firma nyní čeká na schválení změn v projektové dokumentaci. Vedení Prahy dosud navržené změny nepodepsalo. "Není nyní co dělat, vše je v režimu těch změn," řekl Polák  s tím, že jde o změny například ve vedení chodníků, umístění dopravního značení a podobně. "Město jako investor ten projekt nyní prakticky neřídí," dodal Polák.

"Řešení prosazovaná bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou je vystaveno policejnímu vyšetřování. Analyzujeme naší situaci a obchodní vztahy s Metrostavem," řekl na dotaz primátor Hudeček. Kvůli policejnímu vyšetřování Praha firmě neplatí. Polák  řekl, že Praha aktuálně Metrostavu dluží více než 2,156 miliardy korun.

Dokončení ražby tunelu Blanka.

Dokončení ražby tunelu Blanka.

Metrostav také ruší den otevřených dveří projektu Blanka, který byl naplánovaný na 30. listopadu. "Považuji za krajně nevhodné otevírat stavbu pro veřejnost v době, kdy není zřejmý termín jejího dokončení," napsal v dopise primátorovi předseda představenstva Metrostavu Jiří Bělohlav.

Tunelový komplex Blanka se začal stavět v roce 2007. Komplex měří 5,5 kilometru, jeho součástí je nejdelší souvislý ražený tunel v Česku dlouhý zhruba 2,23 kilometru. Vybudování celého komplexu tunelů by mělo stát 36 miliard korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...